+ 7°C
logo CIECHOCINEK

Grzybek znów działa. Uroczysta inauguracja fontanny po remoncie

01 Mai 2019 8894

Fontanna Grzybek znów cieszy kuracjuszy i mieszkańców Ciechocinka. Uroczyste otwarcie symbolu Ciechocinka po generalnym remoncie odbyło się 1 maja.

Fontanna została poddana renowacji po poważnym uszkodzeniu w kwietniu ubiegłego roku. – Dzisiaj oddajemy szóstą wersję fontanny po generalnym remoncie. Cieszy nas fakt, że jeden z symboli uzdrowiska znowu służyć będzie mieszkańcom i kuracjuszom, a ławeczki przy Grzybku znowu zapełnią się gwarem miłośników ciechocińskiej solanki – mówił podczas uroczystego otwarcia fontanny Marcin Zajączkowski, prezes Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A., właściciela Grzybka. – Wykonanie remontu nie było ani proste, ani łatwe. Dziękujemy wykonawcy i władzom miasta Ciechocinka za wsparcie finansowe remontu fontanny – dodał.

– Dla Ciechocinka dzisiejszy dzień jest niezwykle ważny – mówił burmistrz Leszek Dzierżewicz. – Od kilku lat pierwszy dzień maja traktujemy jako oficjalne otwarcie sezonu kuracyjnego, ale dzisiejsze uroczystości poprzedza moment, na który wszyscy mieszkańcy czekali rok i miesiąc. Oddanie do użytku jednego z najważniejszych wizerunkowo obiektów naszego miasta to wielki sukces nie tylko zarządu PUC S.A., ale i bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich nas, samorządowców i mieszkańców uzdrowiska. Chciałbym pogratulować panu prezesowi i wszystkim pracownikom PUC, którzy pracowali przez cały rok, aby dziś mógł nastąpić ten ważny dla naszego miasta moment – zaznaczył burmistrz.

Marcin Zajączkowski dziękował także wszystkim pracownikom PUC S.A. – W kwietniu ubiegłego roku pękła czasza Grzybka, pękło też serce wielu mieszkańców i miłośników uzdrowiska. Jednak są wśród nas osoby, którym serce pękło w dwójnasób. To wieloletni pracownicy i górnicy zakładu uzdrowiskowego, którzy na co dzień, niezauważeni, z pasją i zaangażowaniem dbają, by nasz grzybek i tężnie pracowały, by obiekty sanatoryjne mogły udzielać zbawiennych solankowych kąpieli zdrowotnych. Wszystkim wam z całego serca dziękuję – podkreślał.

Sławomir Kopyść z Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego odczytał list od marszałka Piotra Całbeckiego oraz zapewnił, iż samorząd województwa jako właściciel PUC S.A. wspierać będzie planowany na przyszłe lata remont tężni.

W uroczystości wzięli udział liczni goście, wśród nich Lidia Zwierzchowska, starosta aleksandrowski, Jerzy Sobierajski, przewodniczący Rady Miejskiej Ciechocinka, prałat Grzegorz Karolak, proboszcz ciechocińskiej parafii, czy radni miejscy.

Uroczystość uświetniła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim.

Generalny remont Grzybka odbył się po tym, jak 3 kwietnia 2018 roku część jego czaszy pękła i spadła do niecki fontanny. Generalny remont Grzybka objął m.in. rekonstrukcję czaszy i renowację basenu, montaż tarasów, okładzin z piaskowca, a także odnowienie pomieszczeń technicznych. Koszt prac wyniósł ponad 600 tys. zł, z czego 100 tys. zł pochodziło z dotacji udzielonej z budżetu miasta.

Słynny „Grzybek” usytuowany jest w centrum miasta. Pełni nie tylko funkcję ozdoby uzdrowiska, ale także przemysłową. Fontanna wykonana w kształcie grzyba jest obudową źródła nr 11, czyli głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. Właśnie stąd solanka pompowana jest na ciechocińskie tężnie.

„Grzybek” został zaprojektowany w 1926 roku przez Jerzego Raczyńskiego. W swojej historii przeszedł kilka poważnych rekonstrukcji i remontów, został podwyższony i przesunięty kilka metrów od początkowego położenia. Fontanna ta pełni również funkcję leczniczą. Jest naturalnym inhalatorium, gdzie odpoczywający kuracjusze wdychają bogate w cząsteczki jodu powietrze.

W listopadzie 2017 roku „Grzybek” jako część ciechocińskiej fabryki soli, wraz z tężniami i warzelnią, został wpisany na listę Pomników Historii.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa