+ 9°C
logo CIECHOCINEK

Dwa tysiące przyłbic wykonali mieszkańcy Ciechocinka

16 maja 2020 2287

W pierwszych tygodniach pandemii do Urzędu Miejskiego w Ciechocinku wpłynęło mnóstwo ofert zakupu sprzętu zabezpieczającego. Burmistrz Leszek Dzierżewicz stwierdził, że część z nich można przy pomocy harcerzy i mieszkańców wykonać na własną rękę. – Chcemy zaangażować społeczność naszego miasta, by wspólnie pomóc najbardziej potrzebującym w trakcie pandemii – podkreśla burmistrz.

Harcerze z ciechocińskiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przygotowali projekt przyłbicy zastępującej obowiązkową maseczkę. – Kierowaliśmy się prostotą konstrukcji i ceną produkcji – mówi Łukasz Małecki, komendant hufca ZHR. – Te przyłbice nie będą atestowane, nawet o tym nie myśleliśmy. Chodziło nam o stworzenie czegoś, w czym senior spokojnie pójdzie do sklepu, a pracownik będzie mógł bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki. A przy tym będzie wygodniejsze w użytkowaniu niż utrudniająca oddychanie maseczka – dodaje.

W drodze do ostatecznego projektu powstało kilkanaście prototypów. Każda przyłbica to m.in. arkusz pleksi, taśma polipropylenowa, guma elastyczna i zszywki. Wszystkie materiały polskiej produkcji, dwustronna taśma klejąca o odpowiedniej szerokości jest produkowana specjalnie na zamówienie ciechocinian. Wszystkie materiały finansowane są przez samorząd Ciechocinka. Ze środków rezerwy zarządzania kryzysowego zakupiono również drukarki 3D do wytwarzania stabilizatorów zwiększających dodatkowo komfort i stabilność użytkowania sprzętu.

W pierwszym miesiącu akcji powstało już dwa tysiące przyłbic. Pochłonęły dwa kilometry taśmy, 30kg pleksi, prawie kilometr gumy elastycznej i 28 tys. zszywek. Produkuje je, społecznie, w geście solidarności, blisko 30 mieszkańców Ciechocinka. To harcerki i harcerze, ich rodzice oraz miejscy radni, którzy pomagają także w dystrybucji.

Jak dotąd przyłbice trafiły do seniorów zamieszkujących uzdrowisko, miejscowych przedsiębiorstw, przedszkoli, miejskich instytucji, przychodni, aleksandrowskiego szpitala, zainteresowanych sanatoriów, niektórych wspólnot mieszkaniowych i kilkudziesięciu sklepów.

Przyłbice udostępniane są bezpłatnie, można otrzymać je m.in. w Urzędzie Miejskim w Ciechocinku, dzwoniąc pod numer tel. 48 602 796 147 – Pełnomocnik Burmistrza ds. zarządzania kryzysowego.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa