Dzień Flagi – jedno z najmłodszych świąt w Polsce
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej każdego roku przypada na 2 maja. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ponieważ zostało ustanowione przez Sejm dopiero w 2004 roku. Dzień Flagi to święto, którego celem jest szerzenie wiedzy o symbolach narodowych i propagowanie postaw patriotycznych. Co ciekawe, 2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Święto Flagi i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Historia w pigułce
Ustanowienie 2 maja dniem Święta Flagi nie jest przypadkowe. To właśnie tego dnia w 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, czym przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie. Wybór tego dnia jest również związany z faktem, że w komunistycznej Polsce, właśnie w tym dniu, czyli tuż po Święcie Pracy, nakazywano Polakom zdejmowanie flag, by te nie były eksponowane w czasie nieuznawanego przez władzę święta Konstytucji 3 maja.
Unia Europejska zmienia decyzję 2 maja Polacy bardzo chętnie wywieszają biało-czerwoną flagę na balkonie lub przed domem. “To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych” – przypomina Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony przez Sejm, by zachować wśród emigrantów świadomość narodową i umacniać ich patriotyzm oraz poczucie jedności. Najwięcej Polaków emigruje do Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.
Największa flaga z okazji Dnia Flagi wywieszana jest na latarni morskiej w Świnoujściu. Prawda, że jest monumentalna?