+ 4°C
logo CIECHOCINEK

HAPPY GUITAR FEST ONLINE 2020

Home / Stadtleben

HAPPY GUITAR FEST ONLINE 2020

16 Dezember 2020 1374

Na wyjątkowej scenie tegorocznej edycji Happy Guitar Festiwalu zaistniał szeroki przekrój osobowości, dźwięków i przedsięwzięć artystycznych, oryginalnego instrumentarium i wirtuozerii, że nie sposób było przejść obojętnie obok tak kolorowego, tętniącego życiem i radością miejsca. Cudownie było brać udział w wydarzeniu tak potrzebnym. Festiwal odbył się dzięki życzliwości Miejskiego Centrum Kultury – Kino Zdrój w Ciechocinku. Głównym organizatorem było Centrum Niezależnego Życia w Ciechocinku, które dziękuje wszystkim artystom i ekipie technicznej za wspaniałe towarzystwo, a przede wszystkim za ciepły i profesjonalny pod każdym względem przekaz muzyki.  

“Gramy bezpiecznie” – to była idea tego koncertu, którego celem było popularyzowanie muzyki bluesowej i rockowej oraz przypominanie znanych utworów muzycznych, polskich i zagranicznych. Wsparcia finansowego udzielił Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu oraz Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kujawskim. 

Szczególne podziękowania należą się Łukaszowi Małeckiemu – Firma Comea za przeprowadzenie transmisji internetowej i rejestracji e -koncertu festiwalowego oraz dla Arkadiusza Sobierajskiego – Firma Asco Stage za nagłośnienie i fantastyczne oświetlenie.  

Na gościnnej scenie MCK w Ciechocinku wystąpili:

#KRYSTEK – zespół założony przez Krystiana Wierzchowskiego, który udziela się jako klawiszowiec w innych zespołach (Skołowani, Stara Szkolą, Kujawska Grupa Bluesowa).    W trakcie koncertu wystąpił z gitarzystą Ryszardem Cejmerem, z którym wykonali kompozycje Krystiana Wierzchowskiego. Do wykonania jednego ze swoich utworów pt. „Kołysanka” muzycy zaprosili Michała Kielaka – wirtuoza harmonijki ustnej. 

INDIVI DUO – to projekt dwóch muzyków na co dzień związanych z działającymi po sąsiedzku zespołami: Marka Modrzejewskiego, frontmana ciechocińskiej Zdrowej Wody i Przemka Łososia, wokalisty i harmonijkarza toruńskiego Open Bluesa, Kilka lat współpracy panowie przypieczętowali płytą “Ławeczka”. Składa się na nią czternaście utworów autorstwa Marka Modrzejewskiego (kompozycje i teksty), osadzonych na pograniczu akustycznego bluesa, folku i ballady.

BADLY HURT SLIPPERS – zespół składający się z bardzo młodych muzyków działający przy Centrum Niezależnego Życia w Ciechocinku. Zgodnie z założeniem festiwalu organizatorzy starali się wspierać i promować młodych wykonawców, dają im szansę na wystąpienie na profesjonalnej scenie, w towarzystwie znanych i uznanych wykonawców.

SKOŁOWANI – to zespół, który powstał w 2013 roku, a jego idea narodziła się w Centrum Niezależnego Życia Sajgon w Ciechocinku. Tworząc nostalgiczne bal lady i rockowe riffy. Skołowani umiejętnie łączą różne style muzyczne, czego dowodem jest świetnie przyjęta debiutancka płyta “Wieczny chłopiec”, która uzyskała status najlepszej płyty bluesowej 2017 roku w plebiscycie opiniotwórczego portalu bluesonline.pl. Niezwykły, wielopokoleniowy skład, tworzony przez doświadczonych muzyków oraz młode, gotowe rozbłysnąć gwiazdy, stanowi zgrany i pełny energii zespół, który do nagrania pierwszej płyty zaprosił znakomitych gości. Utwory Skołowanych gościły m. in. na Liście Przebojów Programu 3, Polskiego Radia PiK, plebiscycie Radia Wnet, w Programie I Polskiego Radia oraz w wielu stacjach radiowych i telewizyjnych. Wkrótce ukaże się kolejny album zespołu „Korzenie”, a tymczasem „w nowe melodie zasłuchani, jadą po przyszłość, koło w koło”, dając koncerty w całej Polsce. Gościem specjalnym Skołowanych był:

MICHAŁ KIELAK – harmonijką ustną zainteresował się w wieku 15 lat. W 1995 roku nawiązał kilkuletnią współpracę z bydgoską grupą Green Grass, czego efektem były wydawnictwa Tańcz z nami (2001) i One Man Band (2004). W 2002 roku znalazł się w szeregach inowrocławskiego zespołu Szulerzy, z którym nagrał płyty Bez Ciebie (2003) i Pilnuj się! (2005), a także uczestniczył w fonograficznym projekcie Jaromi & Szulerzy Gra w piki daje wyniki (2004, reedycja 2009). W duecie z Jarosławem „Jaromim” Drażewskim (Blues Flowers) firmował album Rozum Cielęcy (2003). W tym okresie współpracował z wieloma wykonawcami z kręgu rodzimego bluesa: Blues Flowers (z którym na płycie Smacznego! zadebiutował też jako wokalista), Blues Menu, Double Six, Doktor Blues, Coolish Blues Session, K-3, Jąkpa Blues Band, Adam Kulisz i Magda Piskorczyk. W duecie z tą ostatnią wziął udział w International Blues Challenge w Memphis w 2005 roku. W 2016 roku wystąpił na jednym z najstarszych festiwali mistrzów harmonijki ustnej “Battle Of Blues Harps” w Los Angeles. W 2019 wystąpił na Guangzhou Harmonica Festival w Chinach. Obecnie regularnie występuje w różnych konfiguracjach, m.in z: Sebastianem Riedlem, Romkiem Puchowskim, Tymonem Tymańskim, Leszkiem Winderem, Janem Gałachem, Adamem Kuliszem, Jakubem Andrzejewskim. Oraz z grupami Cree, Krzak, Pokój Numer 3 i Czarny Pies.

tekst: Jurek Szymański

foto: Agata Czerwińska

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa