+ 5°C
logo CIECHOCINEK

Szanują historię z myślą o przyszłości

10 Juni 2019 2404

Towarzystwo Przyjaciół Ciechocinka powołało w kwietniu 2015 roku zespoły problemowe, m.in. zespół ds. utrwalania wydarzeń historycznych i estetyki miasta, któremu już drugą kadencję przewodniczy Włodzimierz Słodowicz, znany ciechocinianom muzyk, wieloletni nauczyciel i wychowawca, radny.

Jednym z zadań grupy jest wnioskowanie o upamiętnienie znanych i zasłużonych osób dla Ciechocinka tablicami lub nazwami nowych ulic. 20 października 2017 r. na ścianie ciechocińskiego Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego została odsłonięta tablica poświęcona pamięci dr. med. Wacławowi Iwanowskiemu, wieloletniemu lekarzowi naczelnemu uzdrowiska. Dr Zdzisław Zieliński w ramach zespołu wystąpił z inicjatywą uhonorowania tablicą pamiątkową Wiesławy Wolfowej (1923-2002), osoby bardzo zasłużonej dla uzdrowiska i TPC, wybitnego pedagoga i społecznika. Wiesława Wolfowa została także doceniona przez dzieci, które przyznały jej Order Uśmiechu. Jedną z możliwych lokalizacji tablicy jest budynek przy ul. Kopernika 7, w którym Wiesława Wolfowa mieszkała.

Rok 2020 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Bitwy Warszawskiej. Zespół wystąpił z wnioskiem upamiętnienia tablicą lub obeliskiem żołnierzy “Obozu Warownego – Toruń”, dzięki którym 14 sierpnia 1920 r. Rosjanie zrezygnowali ze szturmowania Ciechocinka podczas wojny polsko-bolszewickiej po dotkliwej klęsce zadanej im w bitwie pod Odolionem, która była znaczącym epizodem w przełomowym wydarzeniu określanym Cudem nad Wisłą. Żołnierze zostali wysłani z Torunia przez generała Edmunda Hausera. Lokalizacja obiektu: okolice dębu 100-lecia niepodległości na skwerze Excentryków. Przypomnijmy, na wniosek zespołu miejscem uroczystości związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości stał się obelisk przy ul. 3 Maja.

Członkowie TPC skupieni w zespole sprawują stały nadzór nad mogiłami Polaków, ofiar niemieckich zbrodni wojennych, które znajdują się na terenie cmentarza parafialnego przy ul. Wołuszewskiej, również nad grobami zasłużonych działaczy TPC pochowanych zarówno w Ciechocinku, jak i w Raciążku. Odnotowywane i zgłaszane władzom miasta są wszelkie widoczne usterki i zaniedbania w estetyce uzdrowiska, na przykład związane z nieczytelnością drogowskazów a także bezpieczeństwem jak powtarzający się wniosek o zniwelowanie różnic poziomu jezdni z chodnikami na wszystkich przejściach. Dzięki staraniom zespołu na przykład zostały ustawione ławki w ciągu ul. Mickiewicza, ul. Słońskiej oraz ul. Lipnowskiej, również na wale spacerowym.

Podczas zebrania 5 czerwca członkowie zespołu wnioskowali także m.in. o uporządkowanie skweru za kościołem parafialnym, umieszczenie tabliczek informacyjnych na drzewach w parku zdrojowym, oczyszczenie drzew z jemioły, zwiększenie opieki nad grobem Karola i Wandy Kossaków. Aktualnie zespół tworzą Bogumiła Jańczak-Hausner, Włodzimierz Słodowicz, Wanda Wasicka, Wojciech Zabłocki, dr Zdzisław Zieliński.

Wanda Wasicka

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa