+ 2°C
logo CIECHOCINEK

Trwa rewitalizacja ciechocińskich tężni

Home / Stadtleben

Trwa rewitalizacja ciechocińskich tężni

25 Mai 2020 11028

Symbol Ciechocinka i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody, czyli ciechocińskie tężnie solankowe już wkrótce odzyskają swój dawny blask. 

 

Na zespół ciechocińskich tężni składają się trzy dziewiętnastowieczne drewniane konstrukcje, które do dziś wykorzystywane są w produkcji soli. Tężnie nr 1 i 2 powstały w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, z inicjatywy księdza Stanisława Staszica, który był jednym z pierwszych propagatorów przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Trzecią i najmłodszą tężnię wybudowano w 1859 roku.  

Te mierzące 15 metrów wysokości i 10 metrów szerokości obiekty pokrywają wiązki tarniny, po których spływa solanka. Pod wpływem wiatru i promieni słonecznych wodny roztwór soli intensywnie paruje, tworząc wokół tężni bogaty w jod mikroklimat – naturalne, lecznicze inhalatorium. 

Każdy turysta i kuracjusz swój pobyt w Ciechocinku rozpoczyna od spaceru wzdłuż tężni. Niezaprzeczalnie jest to jedna z największych atrakcji Uzdrowiska. Miejsce wyjątkowe, o którym każdy wie i każdy słyszał. Będąc w Ciechocinku koniecznie trzeba je odwiedzić. 

30 marca rozpoczęła się realizacja projektu p.n. „Modernizacja i rozbudowa infrastruktury zespołu tężni w Ciechocinku”. 

– Ciechocińskie tężnie są unikatowym zabytkiem techniki. Tworzą niepowtarzalny mikroklimat, który przyciąga turystów i kuracjuszy z całego świata. Ich stan wymaga natychmiastowej interwencji. Rewitalizacja pozwoli na lepsze wyeksponowanie historycznych elementów architektonicznych. Zadanie, które obecnie rozpoczynamy, jest bardzo kosztowne. Pracujemy nad mechanizmem finansowym, który w przyszłości pozwoli zapewnić środki na bieżące prace naprawcze – mówił podczas uroczystego podpisania umowy z wykonawcą inwestycji marszałek Piotr Całbecki. 

W ramach inwestycji przeprowadzone zostaną m. in. remonty tężni nr 1 i 3, remont i modernizacja przepompowni solanki oraz zagospodarowanie i nowa aranżacja terenów przyległych do zespołu tężni. 

Prace inwestycyjne rozpoczęły się od modernizacji tężni nr 3. Z końcem marca wokół najmłodszej z ciechocińskich tężni pojawiły koparki i dźwig, a cały teren został odgrodzony i zabezpieczony. Niezwłocznie rozpoczęła się rozbiórka uszkodzonych części konstrukcji oraz demontaż tarniny na całej długości. 

Mimo pandemii koronawirusa, która mogła okazać się przeszkodą i spowodować opóźnienia w pracach, te, jak informuje spółka Uzdrowisko Ciechocinek S.A – idą zgodnie z planem, bez jakichkolwiek opóźnień.

Po demontażu tarniny z tężni nr 3 rozpoczęły się prace przy uszczelnianiu zbiorników solankowych. 

Zgodnie z planem na jesień tego roku zaplanowane jest uszczelnianie zbiorników tężni nr 1. Natomiast w przyszłym roku na obu tężniach położona zostanie nowa tarnina. 

Ponadto tren wokół rewitalizowanych tężni zostanie zagospodarowany; pojawią się nowe alejki spacerowe z zatoczkami wypoczynkowymi wyposażonymi w ławki. 

Koniec prac zaplanowano na koniec 2021 roku, a wartość całej inwestycji to 21,6 miliona złotych. Realizacja zadania możliwa jest dzięki 15 milionom złotych dofinansowania ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach wsparcia na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa. 

 

fot. Justyna Małecka

 

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa