+ 5°C
logo CIECHOCINEK

Budowa kolumbarium na ciechocińskim cmentarzu komunalnym

Home / City life

Budowa kolumbarium na ciechocińskim cmentarzu komunalnym

06 November 2020 3702

Mimo coraz cięższej sytuacji epidemiologicznej władze ciechocińskiego magistratu nie zwalniają w swoich działaniach.  Właśnie odbyły się ostatnie konsultacje z Pracownią Architektoniczną Archi Size Jakub Kaczorowski, przygotowującą dokumentację kolumbarium, którego lokalizacja jest planowana na ciechocińskim cmentarzu komunalnym.

Historia tych cmentarnych budowli sięga czasów wczesnochrześcijańskich i rzymskich, kiedy to w starożytnym Rzymie kolumbaria pełniły funkcję zbiorowego grobowca. Kolumbaria stają się coraz częściej stosowaną formą pochówku naszych najbliższych a także pomagają zaoszczędzić miejsce na zatłoczonych cmentarzach.

Pomysł powstania w naszym kurorcie kolumbarium wyszedł z inicjatywy Miejskiej Rady Seniorów oraz środowisk senioralnych, funkcjonujących w naszym mieście.

Inwestycja ta polegać będzie na wykonaniu budowli w postaci 128 nisz żelbetowych, obłożonych płytkami granitowymi płomieniowymi w kolorze grafitowym, natomiast  płyty epitafialne, czyli zamykające nisze z płyt białego marmuru. Całość składać się będzie z 4 niezależnych oddzielnych form w postaci ścian z niszami. Kolumbarium w całości zadaszone będzie płytą żelbetonową.

W części wejścia i wyjścia zaprojektowano ściany wprowadzające i wyprowadzające z budowli, w których zaplanowano otwory z wypełnieniem ze szkła akrylowego imitujące znicze z płomieniami. Szkło akrylowe znajdować się będzie również w części ścian i zadawnieniu. Ściany wykończone zostaną grafitowymi płytami granitowymi płomieniowanymi.

W celu zapewnienia odpowiedniej ilości światła w projekcie wprowadzono dodatkowo  naświetla w części nisz i w części zadaszenia w formie kolorowego szkła akrylowego. Całość nisz ma być umieszczona na wydzielonej przestrzeni w formie prostokąta i wykończona z płyt betonowych i płyt  granitowych na podbudowie betonowej w otulinie z zieleni w postaci żywopłotów i traw.

Na spotkaniu z burmistrzem Ciechocinka Leszkiem Dzierżewiczem przedstawiciel Pracowni Architektonicznej Archi Size Jakub Kaczorowski, poinformował, że, wraz z kompletem dokumentacji, złożył w Starostwie Powiatowym wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, którego uzyskanie pozwoli na realizację inwestycji być może już w przyszłym roku.

Szacowany koszt inwestycji to 400 tysięcy złotych.

 

 

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa