+ 3°C
logo CIECHOCINEK

Pandemia nie zamknęła biblioteki

21 January 2021 2427

Miejska Biblioteka Publiczna nie daje się pandemii. Po wiosennej kwarantannie książnica otworzyła swoje progi i dziś obsługuje czytelników z zachowaniem zasad sanitarnych. Obostrzenia ciechocinianom najwyraźniej nie przeszkadzają, bo książek wypożyczają więcej niż jeszcze przed rokiem.

Od maja biblioteka pracuje w nowym reżimie sanitarnym. Obecnie książnica czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 16. O noszeniu maseczek i dezynfekowaniu dłoni nie należy już chyba nikomu przypominać, a punkt obsługi czytelnika oddzielony jest osłoną pleksi. Książki oddawane przez czytelników poddawane są dwudniowej kwarantannie.

Wiosenna kwarantanna

Ciechocińska książnica do czasu pandemii tętniła życiem za sprawą zajęć, które odbywały się niemalże codziennie. Poniedziałek należał do Amazonek, we wtorki przedszkolaki i wczesnoszkolniaki maszerowały z pufami pomiędzy działem dziecięcym a czytelnią, aby wziąć udział w zajęciach Mamoteki. W pierwsze czwartki miesiąca odbywały się zebrania diabetyków, w piątkowe popołudnia pachniało herbatą, ponieważ spotykał się Salonik Literacki i Dyskusyjny Klub Książki. W weekendy wraz z młodzieżą ciechocińską ratowaliśmy świat przed zagładą w Klubie Gier Niekomputerowych, w poniedziałki i wtorki w godzinach porannych, a także w środy popołudniami spotykali się dorośli na warsztatach malarstwa olejnego.

Od 12 marca, w związku z lockdownem, biblioteka była zamknięta dla czytelników. Dla bibliotekarzy był to czas przede wszystkim robienia „porządków” na regałach, w magazynie, przeglądania księgozbioru i naprawiania książek. Oraz ogromnej tęsknoty za czytelnikami. Od 4 maja, w ramach znoszenia obostrzeń, przywrócono pracę centrów handlowych, bibliotek, muzeów, galerii sztuki, hoteli oraz placówek rehabilitacji leczniczej.

Pandemia nie przeszkadza czytelnikom

Pomimo braku zajęć od marca zeszłego roku, które zostały zawieszone w związku z obostrzeniami sanitarnymi, w bibliotece czytelników nie brakuje. Dla przykładu, najlepszy czytelnik w oddziale dla dorosłych, wypożyczył w 2020 roku 365 (sic!) książek , a w dziale dziecięco-młodzieżowym 247. Pomimo braku kuracjuszy, którzy zawsze chętnie korzystają z naszych usług, miejscowi czytelnicy pożyczają częściej i więcej, co bibliotekarzy niezmiernie cieszy. Wzrosła też liczba osób korzystających z katalogu on-line, gdzie nie tylko można sprawdzić księgozbiór, ale również zarezerwować sobie książki.

Pomimo wielu minusów pandemii, jest choć ten mały plusik – czasu na czytanie mamy więcej. Po jakich autorów sięgają najchętniej ciechocinianie? Najgorętsze nazwiska to Gabriela Gargaś, Ałbena Grabowska-Grzyb, Catrin Colier czy Agnieszka Lingas-Łoniewska. Jeśli chodzi o książki dla dzieci, to hitem są serie dla najmłodszych: Kicia Kocia Anity Głowińskiej, seria przygód Lassego i Mai Martina Widmarka czy przygody Basi autorstwa Zosi Staneckiej.

Sekcje biblioteczne przeniosły się do sieci

W nowych warunkach niektóre biblioteczne sekcje zainteresowań postanowiły na zmianę sposobu działania. Część uczestników Klubu Gier Niekomputerowych przeniosła sesje RPG do internetu i grają online, w aplikacji Discord. Starają się też rozkręcić grę De Profundis, wywodząca się z gier fabularnych i należącą do nurtu Nowej Fali. Polega na rzeczywistej korespondencji między uczestnikami gry, w której wymieniają się oni informacjami dotyczącymi życia ich postaci. Klimat listów oparty jest na prozie Howarda Phillipsa Lovecrafta.

Mamoteka przygotowała zaś dla swoich fanów film z lekturą fragmentu książki „Kolorowy potwór” Anny Llenas. Inicjatywa spotkała się z sympatyczny odzewem najmłodszych czytelników. Wielu z nich narysowało inspirowane książką potwory, za co zostały nagrodzone miłymi niespodziankami. Chętnych do dalszej zabawy zapraszamy na stronę biblioteki na Facebooku. Skoro podobne pomysły sprawiają radość dzieciom, mogą oczekiwać na więcej niespodzianek.

Jeśli ktoś nie może regularnie odwiedzać biblioteki, może skorzystać z bezpłatnego dostępu do e-booków na platformie Legimi. Ciechocińska książnica dołączyła do grona placówek oferujących tę usługę już w 2019 roku. Biblioteka dysponuje ograniczoną liczbę kodów dostępowych, więc jeśli chcesz z nich korzystać, zgłoś się na początku miesiąca.

A dla wszystkich czytelników książnica ma niespodziankę: nowe karty biblioteczne. Zapytajcie o nie przy najbliższej wizycie w bibliotece!

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa