+ 12°C
logo CIECHOCINEK

Polskie uzdrowiska jeszcze bardziej eko

20 September 2021 1390

Znamy już finalistów VI edycji konkursu EKO HESTIA SPA, w którym nagradzane są najciekawsze inicjatywy i inwestycje polskich uzdrowisk, związane z ochroną środowiska i edukacją ekologiczną. Do rywalizacji o nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł zakwalifikowano w tym roku 9 uzdrowisk z różnych rejonów Polski. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie br., będzie mógł przeznaczyć nagrodę na realizację kolejnych projektów związanych z ochroną środowiska. Wszyscy finaliści konkursu otrzymają też bezpłatne ubezpieczenia od szkód środowiskowych.

 

Uzdrowiska rywalizujące w konkursie musiały wykazać się systematycznymi i kompleksowymi działaniami na rzecz ochrony środowiska zrealizowanymi w ciągu ostatnich 5 lat. W finale znalazło się 9 gmin uzdrowiskowych: Sopot i Ustka (woj. pomorskie), Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Rabka-Zdrój, Muszyna i Krynica (woj. małopolskie), Brześć Kujawski (uzdrowisko Wieniec Zdrój – woj. kujawsko-pomorskie), Nałęczów (woj. lubelskie) oraz Kraków-Swoszowice (woj. małopolskie).

 

„Konkurs EKO HESTIA SPA to bezcenna okazja do zaprezentowania na szerszym forum najciekawszych pomysłów, związanych z ochroną środowiska oraz nowoczesnych rozwiązań proekologicznych” – mówi Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka, wiceprezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, współorganizatora konkursu. „Dotychczasowe doświadczenia pozwoliły nam wspólnie stworzyć uniwersalny katalog dobrych praktyk, które z powodzeniem mogą wdrażać nie tylko uzdrowiska, ale i samorządy, którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju” – dodaje.

 

Zwycięzcę wybiorą eksperci wchodzący w skład komisji konkursowej, w tym prof. Bogusław Sawicki (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), prof. Alicja Kicińska (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), dr Karolina Smętkiewicz (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), Burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz oraz przedstawiciele organizatorów konkursu – Kierownik Biura SGU RP Iwona Drozd oraz Wojciech Fułek, Wiceprezes Europejskiego Związku Uzdrowisk, Honorowy Członek SGU RP.

 

Po raz pierwszy do konkursu zgłosiły się: Goczałkowice-Zdrój i Brześć Kujawski, a także Kraków
-Swoszowice, który jest jedynym w Polsce i jednym z niewielu w Europie uzdrowisk, zlokalizowanych w dużej aglomeracji miejskiej.

 

W finale konkursu komisja oceni kompleksowość i systematyczność działań poszczególnych uzdrowisk, ich bezpośredni i pośredni wpływ na ochronę środowiska, działania edukacyjne i informacyjne, skierowane do lokalnej społeczności w zakresie ekologii, procentowy udział środków przeznaczanych na te cele w ostatnich 5 latach budżetowych oraz innowacyjność działań.

 

„Polskie miejscowości uzdrowiskowe podejmują coraz więcej działań na rzecz ochrony środowiska. Konkurs EKO HESTIA SPA powstał, by promować takie inicjatywy. Kompleksowe wykorzystanie wód geotermalnych – nie tylko do celów leczniczych, ale również energetycznych – budowa nowoczesnych oczyszczalni ścieków, termomodernizacje, instalacje solarne i fotowoltaiczne czy całkowite zelektryfikowanie transportu miejskiego to tylko niektóre przykłady działań, które zostały przez nie zrealizowane w ciągu ostatnich lat. Z roku na rok tego typu rozwiązań jest coraz więcej i są one przykładami godnymi naśladowania, wspierającymi redukcję śladu węglowego i mającymi bezpośredni wpływ na czystość powietrza oraz nasze najbliższe otoczenie. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać polskie uzdrowiska w rozwoju ich proekologicznych inwestycji, nie tylko finansowo, ale również zapewniając odpowiednią ochronę ubezpieczeniową na wypadek szkód środowiskowych” – komentuje Mario Zamarripa, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Grupy ERGO Hestia.

EKO HESTIA SPA to jedyny konkurs przeznaczony wyłącznie dla polskich uzdrowisk, w którym oceniane są najciekawsze inicjatywy i inwestycje, związane z ochroną środowiska i edukacją ekologiczną, realizowane systematycznie przez polskie kurorty w poprzedzających 5 latach. Fundatorem nagrody głównej w konkursie jest ERGO Hestia. Dotychczasowi laureaci to: Uniejów, Busko-Zdrój, Inowrocław, Lądek-Zdrój oraz Dębica (uzdrowisko Latoszyn-Zdrój).

Poza nagrodą główną w wysokości 100 tys. zł, wszystkie 9 uzdrowisk, które zakwalifikowały się do finału, otrzyma ponadto specjalistyczną ochronę ubezpieczeniową EKO Hestia, dotyczącą ewentualnych szkód środowiskowych. Konkurs jest organizowany przez Grupę ERGO Hestia oraz Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

Rozstrzygnięcie tegorocznej, VI edycji konkursu EKO HESTIA SPA, nastąpi w listopadzie br. Organizatorzy zapowiadają również opracowanie i publikację ogólnodostępnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, który będzie podsumowaniem wszystkich dotychczasowych edycji konkursu. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie SGU RP.

O ERGO Hestii:

Grupa ERGO Hestia to druga co do wielkości firma ubezpieczeniowa na polskim rynku, pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w tym sektorze. Od 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.

Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Nasze ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO International AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.

Prezesem Grupy ERGO Hestia od 30 lat funkcjonowania firmy jest Piotr Maria Śliwicki.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa