logo Ciechocinek

Jubileuszowa edycja Bluesa Bez Barier

Data: Mar 3, 2021
Autor: Redakcja 977 Brak komentarzy

Blues Bez Barier po raz piętnasty zagościł w Ciechocinku. W muszli koncertowej 31 sierpnia usłyszeliśmy nie tylko bluesa, ale i rocka, jazz czy soul. Na scenie w parku Zdrojowym wystąpili m.in. Wanda Johnson, Grzegorz Kapołka i Zdrowa Woda.

– W ubiegłym roku mieliśmy jubileusz trzydziestolecia Zdrowej Wody, to było coś magicznego. A dzisiaj piętnastka naszego festiwalu – mówił Lech Bekulard z Radia ProRock, który wraz ze Zdzisławem Pająkiem z Radia PiK prowadził wydarzenie.

Burmistrz Leszek Dzierżewicz przekazał na ręce Sławomira Małeckiego, dyrektora artystycznego festiwalu, pamiątkowy grawerton i podziękowania za muzyczną działalność. – Zespół Zdrowa Woda, który stworzył w Ciechocinku zręby bluesa, a potem go mocno ugruntował, doprowadził do tego, że podjęliśmy decyzję o zorganizowani festiwalu Blues Bez Barier – wspominał burmistrz Leszek Dzierżewicz. – Imprezy, która miała integrować środowiska ludzi zdrowych oraz z niepełnosprawnościami. Tak to się rozpoczęło. Z czasem blues sam się bronił. Na koncerty przychodziło coraz więcej ludzi, przyjeżdżali zagraniczni wykonawcy. Do dziś Sławek Małecki łączy na tym festiwalu różne style muzyczne z fantastycznym rezultatem – wskazywał.

Hasło „bez barier” oznacza dziś, że bluesowi towarzyszą rock, jazz, soul czy muzyka elektroniczna. – Muzyka na wszelki sposób kojarząca się z nurtem bluesowym, czyli nie delta Missisipi i muzyka czarnoskórych, wyłącznie akustyczna, tylko wszelkie formy, które przez lata ewoluowały w USA, Europie i na całym świecie. I to oznacza dziś „blues bez barier” – zaznacza Sławomir Małecki.

– Muzyka powinna łączyć, a nie dzielić. Myślę, że tu w Ciechocinku muzyka łączy – kwituje Lech Bekulard.

Początki Festiwalu Blues bez Barier sięgają pierwszej edycji Zlotu Fanów Zdrowej Wody, ciechocińskiego zespołu blues-rockowego. W roku 2000 zlot został przemianowany na Blues na Kujawach a w 2005 roku zagościł na stałe w Ciechocinku jako Festiwal Blues bez Barier. Dziś to jedna z najbardziej cenionych w regionie imprez muzycznych, gromadząca co roku rzesze fanów muzyki bluesowej. W poprzednich edycjach festiwalu wystąpili m.in. Mark Olbrich, jeden z prekursorów rocka i bluesa w Polsce, Laurence Jones, Noah Watherspoon Band czy Revolucja Jacka Dewódzkiego.


Wystąpili na XV Festiwalu Blues Bez Barier

Los Agentos to zespół, na którego czele stoi Robert Lenert, gitarzysta i wokalista rockowy. Formacja porusza się w granicach desert-bluesa, jazzu, ambientu, nu-bluesa, neopsychodelii i muzyki alternatywnej. W zespole występują także Bożena Mazur, Andrzej Serafin, Stanisław Grela i Wojciech Kołek.

Grzegorz Kapołka Trio, którego lider wydał pięć płyt autorskich i kilkadziesiąt kolejnych krążków będących wynikiem gry m.in. z Krzysztofem Popkiem, Irkiem Dudkiem, Tomaszem Stańko, Krystyną Prońko czy zespołem Golec uOrkiestra.

Liam MacMhurri to irlandzki wokalista i gitarzysta, początkowo liderujący zespołowi The Ragged Edge, w 1996 roku rozpoczął karierę solową. Mieszkał i koncertował w Europie, Japonii, Australii, , kilkanaście lat temu przeprowadził się do Polski. Grał z wieloma gwiazdami polskiej i światowej sceny muzycznej, m. in. Ianem Paice’m (Deep Purple) czy Domem Formulara.

Zdrowa Woda to ciechociński blues-rockowy zespół, który od końca lat 80. gra na festiwalach od Opola przez Rawę po Jarocin. W międzyczasie współtworzył Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i był nominowany do Fryderyka jako jedyny zespół bluesowy. Formację tworzą Sławomir Małecki, Marek Modrzejewski, Sławomir Jagas, Mariusz Taranowski, Krzysztof Baranowicz i Dawid Leszczyk.

Wanda Johnson urodziła się w 1963 roku w Południowej Karolinie w rodzinie o muzycznych tradycjach. Choć z muzyką jest związana od dziecka, profesjonalnie śpiewać zaczęła dopiero w drugiej połowie lat 90., a debiutancką płytę „Call Me Miss Wanda” wydała w 2003 roku. Jej talent eksplodował trzy lata później, kiedy to ukazała się jej druga płyta „Natural Resource”, co zaowocowało zaproszeniem do udziału w jednej z najbardziej znaczących imprez bluesowych świata, Pocono Blues Festival. Świetna kompozytorka i znakomita wokalistka o silnym, wyróżniającym się głosie.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa