logo Ciechocinek

Zmarł Kardynał Zenon Grocholewski

Strona Domowa / Bez kategorii

Zmarł Kardynał Zenon Grocholewski

Data: Mar 7, 2021
Autor: Redakcja 899 Brak komentarzy

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Kardynała Zenona Grocholewskiego.

Był on bliskim współpracownikiem świętego Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. Zmarł w wieku 80 lat.

Kardynał Grocholewski był honorowym obywatelem Ciechocinka od czerwca 2006 roku. Od kilkunastu lat regularnie odwiedzał nasze uzdrowisko, podkreślając za każdym razem, że znakomicie się tutaj czuje.  Bardzo interesował się realizacją przez władze miasta programu promocji niepełnosprawnych „Sztuka bez barier”.

W czasie obchodów Dnia Papieskiego w Ciechocinku poświęcił znajdujący się na skwerze obok Kolegiaty św. Apostołów Piotra i Pawła granitowy obelisk ku czci Jana Pawła II, a także dokonał aktu poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Zakładu Przyrodoleczniczego im. Jana Pawła II, stanowiącego oddział Sanatorium „Pod Tężniami”.

Kardynał Grocholewski uznawany był za jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku. Współtworzył kodeks prawa kanonicznego Kościoła katolickiego, który obecnie obowiązuje. W trakcie swojej kariery naukowej wydał ponad 550 publikacji w 12 językach. W większości prace te dotyczyły prawa kanonicznego procesowego i małżeńskiego.

Otrzymał wiele tytułów honorowych, a w 1998 ówczesna Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie (dziś Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) nadała mu godność doktora honoris causa, a 24 października następnego roku uczynił to Katolicki Uniwersytet Lubelski. Podobne wyróżnienia nadały mu też m.in. uczelnie w Pasawie (Niemcy), w Glasgow, Bratysławie, Buenos Aires, Tajpei (Tajwan) i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa