logo Ciechocinek

Rusza rewitalizacja ciechocińskich tężni

Home / Stadtleben

Rusza rewitalizacja ciechocińskich tężni

Date: Apr 10, 2021
Author: Redakcja 2420 Keine Kommentare

Tężnie solankowe, symbol Ciechocinka, unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki zaprojektowana przez Jakuba Graffa, już wkrótce odzyskają dawny blask. Odnowione zostaną wymagające pilnej modernizacji dwie tężnie (numer 1 i 3). Remont przejdzie również budynek przepompowni solanki. 

 

W środę (4 marca) w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość podpisania umowy z wykonawcami inwestycji, którzy już w marcu wejdą na plac budowy. W spotkaniu uczestniczyli marszałek województwa Piotr Całbecki i członek zarządu Sławomir Kopyść.

– Ciechocińskie tężnie są unikatowym na skalę europejską zabytkiem techniki, tworzącym niepowtarzalny mikroklimat, który przyciąga turystów i kuracjuszy z całego świata. Ich stan wymaga natychmiastowej interwencji. Rewitalizacja przywróci tężniom ich funkcję i pozwoli na lepsze wyeksponowanie historycznych elementów architektonicznych. Pracujemy nad procedurami i mechanizmem finansowym, który w przyszłości pozwoli zapewnić środki na bieżące prace naprawcze i coroczne odnawianie niszczejących elementów tężni, by uniknąć sytuacji, jaką mamy obecnie – przejęliśmy tężnie, które od blisko czterdziestu lat nie były w ogóle remontowane – mówił w trakcie spotkania marszałek Piotr Całbecki.

Ciechocińskie tężnie są unikatowym na skalę europejską zabytkiem techniki, tworzącym niepowtarzalny mikroklimat, który przyciąga miliony turystów i kuracjuszy. Ich rewitalizacja pozwoli także na pozwoli na lepsze wyeksponowanie historycznych elementów architektonicznych.

Zakres inwestycji obejmuje odtworzenie zniszczonych elementów konstrukcyjnych, w tym wymianę drewnianych pali oraz naprawę fundamentów. Wyremontowane zostaną pomosty górne i dolne, konstrukcje nośne i zbiorniki solankowe. Tężnie pokryje nowa tarnina. Renowację przejdzie zabytkowy wiatrak tężni nr 3 (obecnie nieczynny, przed laty służący do tłoczenia solanki z wykorzystaniem siły wiatru). Obiekty zostaną dobrze oświetlone, jak w przypadku cennych zabytków.

Gruntowny remont przejdzie także budynek przepompowni solanki. Wykonawcy położą nowy dach i odnowią elewację. Wewnątrz pojawią się nowe posadzki i okładziny ścienne odporne na działanie solanki. Zakres prac obejmuje również wymianę elementów instalacji elektrycznej i remont trzech pomp solankowych.

Teren wokół rewitalizowanych tężni zostanie zagospodarowany; pojawią się nowe alejki spacerowe z zatoczkami wypoczynkowymi wyposażonymi w ławki.

Koniec prac, które rozpoczną się jeszcze w marcu, zaplanowano na koniec 2021 roku. Wartość całej inwestycji to 21,6 miliona złotych. Realizacja zadania możliwa jest dzięki 15 milionom złotych dofinansowania ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach wsparcia na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa.

 

 

źródło: Urząd Marszałkowski

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa