+ 6°C
logo CIECHOCINEK

Trwa remont 130-letniego teatru letniego.

25 Februar 2021 3457

Pod koniec XIX wieku, prowadzący uzdrowiska w Ciechocinku doszli do wniosku, że w mieście musi powstać coś, co przyciągnie jeszcze więcej kuracjuszy i turystów. Wybór padł na Teatr Letni. Goście uzdrowisk – oraz odwiedzające ich rodziny – mieli w wolnym czasie mieć zapewnioną rozrywkę, a w tamtych czasach nic tak nie odprężało, jak dobre przedstawienie. W 1891 roku budynek Teatru Letniego w Ciechocinku zaczął swój żywot.

Teatr wyglądał dosyć skromnie, a szybko zyskał ogromną sławę, więc już 10 lat później, ku uciesze publiczności, został rozbudowany. Poszerzono scenę, na widowni zbudowano balkon i jeszcze dwie loże. Trudno było zorganizować wyposażenie, więc z samej Warszawy, z tamtejszych teatrów rządowych, sprowadzono używane fotele na widownię oraz dekoracje na scenę.
Obecnie Teatr Letni przy ul. Kopernika w Ciechocinku to niemal punkt obowiązkowy dla każdego kuracjusza i turysty, zaglądających w te strony. Wiosną i latem program obejmuje kilkanaście wydarzeń kulturalnych miesięcznie, organizowanych nawet dzień po dniu. Odbywają się tutaj nie tylko spektakle. Miłośnicy koncertów i kabaretów w Teatrze Letnim w Ciechocinku także znajdą coś dla siebie.

Przy wejściu do obiektu powita ich Jerzy Waldorf, pisarz, publicysta i krytyk muzyczny, znany jako starszy pan z wąsem i z laseczką, no i z nieodłącznym jamnikiem, Puzonem. Pomnik ich obu stoi właśnie przy Teatrze Letnim w Ciechocinku.

Po II wojnie światowej do Teatru Letniego w Ciechocinku zjeżdżały grupy teatralne i ze stolicy, i z okolicy, czyli Bydgoszczy i Torunia. W 1969 roku teatr jednak zamknięto z przyczyn technicznych. Popadł w większą ruinę w czasach PRL, ale odzyskał dawną świetność w 1998 roku, gdy został ponownie otwarty. To Waldorf pomógł odrestaurować ciechociński teatr, inicjując zbiórkę na rzecz odbudowy obiektu.

Obecnie trwają prace remontowe elementów budynku Teatru Letniego zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Zgodnie z wytycznymi prace polegają na remoncie elementów elewacyjnych zewnętrznych konstrukcji drewnianych, wymianie orynnowania i rur spustowych, schodów wraz z montażem platform dla osób niepełnosprawnych, pochylni, wymiany podwalin, wymiany kotłów CO i centrali wentylacyjnej wraz z wydzieleniem stref PPOŻ. Planowana jest również wymiana oświetlenia ewakuacyjnego i instalacji elektrycznej. Remont przejdą również wszystkie pomieszczenia garderób, a także toalety, które zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa