logo Ciechocinek

Zmarł Wojciech Pszoniak

Home / Stadtleben

Zmarł Wojciech Pszoniak

Date: Apr 10, 2021
Author: Redakcja 883 Keine Kommentare

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wojciecha Pszoniaka. Aktor miał 78 lat. 

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 r. we Lwowie, a dorastał w Gliwicach. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych.  

Drzwi do międzynarodowej kariery otworzyła mu rola Moryca Welta w filmie “Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy. Wystąpił także w innych jego filmach: “Wesele”, “Danton” i “Korczak”. Występował też w Kabarecie pod Egidą, który – jego zdaniem – był wentylem polityczno-społecznym. W pamięci widzów pozostaje jego brawurowy skecz w duecie z Piotrem Fronczewskim pt. “Awas“. Innym powszechnie zapamiętanym występem Pszoniaka był króciutki epizod w “Czterdziestolatku”. 

Ciechocińska publiczność zapamięta go z roli Felicjana Zuppe, w którą wcieli się w filmie Janusza Majewskiego “Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Rola ta została zagrana tak brawurowo, że jury Festiwalu Filmowego w Gdyni nagrodziło go w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska.

Aktor w lipcu 2015 roku odsłonił swoją gwiazdę na Ciechocińskim Deptaku Sław. W trakcie tej wizyty Wojciech Pszoniak przyznał, że bywał w Ciechocinku wielokrotnie przed pięćdziesięcioma laty. Ponowny przyjazd do naszego Uzdrowiska wraz z żoną zachwycił aktora. Przyznał, że z przyjemnością podziwia architekturę Ciechocinka, piękne dywany kwiatowe i wspaniałą zieleń.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa