logo Ciechocinek

Basen, żłobek i remonty. Inwestycje planowane na 2021 rok

Date: Apr 10, 2021
Author: Redakcja 705 No Comments

Ponad 12 mln zł przewidzianych jest w budżecie Ciechocinka na realizację inwestycji w 2021 roku. Oto najważniejsze z nich.

Budowa letniego basenu miejskiego
Wartość inwestycji: 3 mln zł
To trzeci etap budowy kompleksu wodnego u podnóża ciechocińskich tężni. W 2018 roku powstał Wodny Plac Zabaw, trzeci największy obiekt tego typu w Polsce. Przed rokiem wzbogacił się o zespół zjeżdżalni.
Teraz dołączą do nich dwa sezonowe baseny o wymiarach 12m x 25 m oraz 15m x 8 m dla dzieci i dorosłych. Jeden z basenów umożliwi pływanie starszym dzieciom i dorosłym na głębokości 170 cm. Drugi będzie płytszy (70 cm), umożliwiając dzieciom zabawę i naukę pływania. Na terenie basenów znajdować się będą również plenerowe prysznice, sanitariaty, ławki i kabiny do przebierania.
Wodny Plac Zabaw już od chwili powstania cieszył się ogromną popularnością w całym regionie. Teraz zainteresowanie jeszcze wzrośnie, gdy Ciechocinek doczeka się letniego basenu.

Żłobek i rozbudowa przedszkola
Wartość inwestycji: 2,2 mln zł
Przedszkole Samorządowe nr 1 na ul. Widok zostanie rozbudowane i powstanie w nim żłobek. Inwestycja umożliwi także funkcjonowanie dodatkowych oddziałów przedszkolnych w placówce.
– Chcemy, aby był to obiekt nowoczesny, spełniający najwyższe standardy edukacyjne, gwarantujący optymalne warunki rozwoju dzieci – podkreślał podczas ogłoszenia przetargu Leszek Dzierżewicz, Burmistrz Ciechocinka.
W rozbudowanym przedszkolu znajdą się m.in. sale do zajęć terapeutycznych, gimnastyki korekcyjnej i rehabilitacji ruchowej, sala integracji sensorycznej, sala do terapii PECS czy pokój wyciszenia, relaksacji i obniżenia stresu.
Elewacja żłobka przyjmie postać konarów drzew z zielonymi koronami, co nawiązywać ma do bajkowego lasu. Cały kompleks otoczony zostanie ogrodem z nowymi nasadzeniami.

Rewitalizacja Teatru Letniego
Wartość inwestycji: 2 mln zł
Teatr Letni, jedną z ikon Ciechocinka, czeka kompleksowa renowacja. Drewniany budynek zostanie gruntownie wyremontowany. Odświeżona zostanie elewacja, zmodernizowane instalacje ogrzewania, wentylacji, elektryczna i oświetlenie. Wyremontowane zostaną garderoby i toalety. Cały kompleks zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zadanie zrealizowane będzie mogło zostać dzięki dofinansowaniu z programu “Oś Priorytetowa 6 Solidarne społeczeństwo i konkurencyjne kadry. Działanie 6.2 Rewitalizacja obszarów miejskich i ich obszarów funkcjonalnych. Schemat: Inwestycje w zakresie rewitalizacji obszarów miejskich w ramach polityki terytorialnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko- Pomorskiego na lata 2014-2020″,
Teatr Letni zbudowany został w stylu secesji szwajcarskiej w 1891 roku według projektu architekta Adolfa Wilhelma Schimmelpfenniga. Po II wojnie światowej był w opłakanym stanie, w latach 70. został zamknięty, rozważano wręcz jego rozbiórkę. W 1984 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków, a w 1998 roku odrestaurowany. Jest jednym z trzech tego typu obiektów w Europie, a jedynym w Polsce.

Budowa hali nad Orlikiem
Wartość inwestycji: 200 tys. zł
Budowa pneumatycznej hali nad boiskiem Orlik na ul. Kopernika powstanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Projekt okazał się bezkonkurencyjny w ubiegłorocznej edycji plebiscytu i zdobył ponad 800 głosów, połowę wszystkich oddanych.
Inwestycja polegać będzie na budowie pneumatyczngo zadaszenia nad Orlikiem znajdującym się przy Szkole Podstawowej nr 1. Takie rozwiązanie umożliwi całoroczne prowadzenie na boisku lekcji wf i dodatkowych zajęć sportowych. Hala będzie mieć wymiary 30 na 60 m, projekt obejmuje wykonanie dokumentacji, zakup powłok oraz ich montaż wraz z oświetleniem.

Kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym
Wartość inwestycji: 350 tys. zł
Kolumbarium to budowla cmentarna pełniąca funkcję zbiorowego grobowca dla kilkuset zmarłych. Pierwsze tego typu struktury budowano w czasach rzymskich i wczesnochrześcijańskich.
Pomysł stworzenia kolumbarium na ciechocińskim cmentarzu komunalnym wyszedł z inicjatywy Miejskiej Rady Seniorów oraz środowisk senioralnych. Ciechocińskie kolumbarium będzie mieć 128 nisz żelbetowych obłożonych płytkami granitowymi. Płyty zamykające nisze wykonane będą z białego marmuru. Kolumbarium w całości zadaszone będzie płytą żelbetonową. Całość będzie się składać z czterech niezależnych ścian z niszami.

Remonty dróg
Wartość inwestycji: 2,6 mln zł
W tym roku wyremontowana zostanie nawierzchnia ulic Piekarskiej, Solnej, Wiślanej (na odcinku od ul. Warzelnianej do granic miasta), Lipnowskiej (od ul. Wojska Polskiego do wału przeciwpowodziowego) oraz Polnej (boczna odnoga). Nową nawierzchnię wraz z oświetleniem, kanalizacją deszczową i sanitarną zyska ulica Wojska Polskiego (od ul. Lipnowskiej do ul. Nieszawskiej).
Opracowane zostaną projekty remontu nawierzchni ul. Słowackiego (od ul. Bema do ul. Żytniej), a także budowy kanalizacji deszczowej w ul. Sportowej. Powstanie również projekt zagospodarowania terenu przy ul. Kolejowej na potrzeby obsługi komunikacji autobusowej.

Modernizacja oświetlenia
Wartość inwestycji: 415 tys. zł
Kontynuowane są prace nad modernizacją oświetlenia. W tym roku planowane są prace na ulicach Modrzewiowej, Stawowej (od rowu w kierunku ul. Bema), Kasztanowej i Akacjowej. Powstaną też projekty dla ulic Słońsk Górny, Wierzbowej i Osiedlowej.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa