logo Ciechocinek

Hotel Müllera odzyska dawny blask

Home / Городская жизнь

Hotel Müllera odzyska dawny blask

Date: Apr 10, 2021
Author: Redakcja 2587 No Comments

Hotel Müllera został wybudowany w Ciechocinku w połowie XIX wieku. Był to najstarszy tego typu obiekt w naszym mieście. Karol Samuel Müller, przedsiębiorca pochodzący z Nieszawy, zbudował hotel z 19 pokojami, salą balową, cukiernią oraz sklepami galanteryjnymi według planu F. Tournelle`a.

Jego cechą charakterystyczną były żeliwne kolumny podtrzymujące obszerny balkon. Obiekt ten spłonął w lipcu 1878 r. Jednak już cztery lata później stanął nowy budynek hotelu. Inwestor prawdopodobnie nie dożył otwarcia nowego obiektu, bowiem zmarł w 1881 r. i spoczął na cmentarzu ewangelickim na Słońsku Górnym. Miejsce to przejęte zostało jednak przez spadkobierców Müllera – Oskara i Karola Adamów. Przez lata hotel cieszył się niemalejącą popularnością. Było stąd bowiem blisko do wszystkich atrakcyjnych miejsc w uzdrowisku. Jego zaletą była także bliska odległość do źródeł solankowych i dworca kolejowego. Restauracja hotelowa słynęła z dobrej kuchni. Bywała tu Lucyna Ćwierczakiewiczowa, autorka książek kulinarnych.

Sala balowa, zwana Malinową, miała niezwykły klimat. Została w niej zlokalizowana drewniana scena, dzięki czemu mogły odbywać się tutaj przestawienia teatralne i koncerty. W sali urządzano też bankiety. To również tutaj po latach po raz pierwszy w 1992 roku zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Odbył się wtedy koncert zespołów Zdrowa Woda i Łowcy, a imprezę poprowadził Jurek Owsiak. Dochód przeznaczony był na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Po II wojnie światowej w obiekcie utworzono Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Ciechocinku, a w części od strony Parku Zdrojowego internat.

Hotel ten spłonął ponownie w nocy 9 września 2008 r., a w roku 2015 został ostatecznie rozebrany.

Ciechociński magistrat poinformował właśnie, że pełna dokumentacja dotycząca odbudowy Hotelu Müllera jest przygotowana do złożenia w Starostwie Powiatowym wraz z wnioskiem o wydanie decyzji pozwolenia na budowę.

Zgodnie z wytycznymi nowego właściciela obiektu zaprojektowano odbudowę jego bryły z odtworzeniem elewacji i detalu architektonicznego.

Nowy Hotel Müllera będzie 3 kondygnacyjny i w pełni podpiwniczony. W części podziemnej zlokalizowany zostanie garaż wraz z częścią SPA, basenem i kręgielnią.

Miejsce to pełnić będzie funkcję usługowo-handlową. Znajdzie się tutaj 89 pokoi i apartamentów hotelowych oraz pomieszczenia konferencyjne. Powierzchnia całkowita obiektu wynosić będzie 8800 m2.

Koncepcję architektoniczno – urbanistyczną odbudowy Hotelu Müllera opracowali architekci z Archi – Size Pracownia Architektoniczna Jakub Kaczorowski.

Jak przyznają władze miasta, inwestycja ta jest wizerunkowo jedną z najważniejszych na przestrzeni ostatnich lat.

 

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa