+ 18°C
logo CIECHOCINEK

Półkolonie artystyczne „Lato w teatrze” – zapisy trwają!

Home / культура
Plakat

Półkolonie artystyczne „Lato w teatrze” – zapisy trwają!

18 June 2021 3055

Szanowni Państwo, z radością informujemy, że Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku po raz pierwszy uzyskało dofinansowanie półkolonii artystycznych „Lato w teatrze”.

Nasz projekt pt. „Tajemnica Uzdrowiska, czyli na tropie przygody” został bardzo wysoko oceniony – otrzymał dofinansowanie w wysokości 40 000 zł i drugą lokatę wśród 278 nadesłanych wniosków, które przystąpiły do konkursu grantowego organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Otwieramy nabór na bezpłatne półkolonie letnie.

Zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat. Liczba miejsc ograniczona!

Tajemnica Uzdrowiska

Motywem przewodnim naszych dwutygodniowych działań będzie rozwikłanie pewnej zagadki. W tym celu Centrum Kultury na dwa tygodnie zamieni się w najprawdziwsze biuro detektywistyczne.

Otóż w ostatnim czasie na ulicach Ciechocinka zaczęły pojawiać się dziwne stwory, o których obecności świadczą kolorowe plamy na chodnikach, trawnikach i pod drzewami. Budynki szarzeją. Wieszane na słupach plakaty blakną. Ubrania przechodniów tracą barwy. Stwory poruszają się tak szybko, że są niemal niezauważalnie. Nie wiadomo do końca, jak wyglądają. Nikt nie wie, skąd się wzięły, dlaczego kradną miastu kolory. Wiadomo jedno – Ciechocinek z dnia na dzień staje się coraz bardziej szary i smutny.

Tajemniczej sytuacji zaradzić może banda odważnych dzieci, która rozwikła zagadkę i przywróci miastu barwy i radość.

Zainspirujemy się ulubionymi książkami dzieci – serią „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka oraz „Magicznym drzewem” Andrzeja Maleszki.

Rozwój przez sztukę

Poprzez artystyczne warsztaty prowadzone przez doświadczonych specjalistów w dziedzinach teatru, muzyki, nowego cyrku i plastyki chcemy pokazać dzieciom, jak duży drzemie w nich potencjał twórczy. Owoce naszych działań poznacie Państwo w sobotę

14 sierpnia w trakcie wydarzenia artystycznego dla mieszkańców i mieszkanek Ciechocinka, które samodzielnie zaprojektują i przygotują dzieci.

Podczas warsztatów teatralnych skupimy się na odkrywaniu siebie oraz swoich możliwości w świecie pełnym zagadek i niewyjaśnionych zdarzeń. Dzieci poznają kilka technik aktorskich, będą improwizować słownie, ruchowo i muzycznie. Nauczą się również podstawowych zasad pantomimy i czarnego teatru. Będą poszukiwać komicznych cech słynnych detektywów, zdobywając umiejętności klaunów.

Podczas warsztatów plastyczno-scenograficznych dzieci będą projektować i wykonywać elementy scenografii, oprawę plastyczną happeningów. Stworzą instalacje przestrzenne. Zaprojektują plakaty, ulotki i zaproszenia na wydarzenia finałowe.

Na warsztatach muzycznych będą tropić dźwięki. Jakie dźwięki wydają miejskie stwory? I jakie dźwięki ma moje miasto? – jego ulice, przyroda, mieszkańcy, zwierzęta. Korzystając z materiałów recyklingowych, stworzą instrumenty muzyczne.

Podczas warsztatów detektywistyczno-artystycznych zamienią się w kryminologów, ściągając odciski z rąk podejrzanych oraz z roślin. Poznają różne szyfry, a w oparciu o monotypię stworzą portrety pamięciowe podejrzanych. Stworzymy mapę miasteczka. Roześlemy i rozwiesimy listy gończe. Przeprowadzimy śledztwo i przesłuchamy podejrzanych.

Nasze biuro detektywistyczne będzie miało swoje kanały w social mediach. O najważniejszych przełomach w śledztwie będziemy na bieżąco informować mieszkańców i lokalne media, wysyłając informacje prasowe i organizując dziecięce konferencje prasowe (online i na żywo).

Głównym celem projektu jest zbudowanie dziecięcej społeczności wokół Centrum Kultury i oddanie dzieciom przestrzeni, w której mogą (także po LwT) realizować swoje pasje, rozwijać się artystycznie, nawiązywać przyjaźnie i integrować się, odkrywać i rozwijać swoje talenty i zainteresowania, eksperymentować twórczo. Przede wszystkim zaś – dobrze się bawić.

Terminy i nabór

Nabór na półkolonie rozpoczynamy w piątek 11 czerwca 2021 r. W półkoloniach mogą wziąć udział dzieci w wieku od 8 do 12 roku życia oraz młodzież ze spektrum autyzmu w wieku 14-18 lat wraz z opiekunami (w sumie 24 osoby).

Półkolonie odbędą się w terminie od 2 do 14 sierpnia, od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-15:00. Zapewniamy opiekę pedagogiczną, ciepły posiłek, morze atrakcji i dobrej zabawy!

Informacji na temat rekrutacji udziela kierowniczka półkolonii Katarzyna Kaliszewska

(tel. 54 234 18 94., e-mail: ciechmck@wp.pl). Zgłoszenia przyjmujemy do 25 czerwca 2021. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność złożenia kompletu prawidłowo wypełnionych przez rodzica lub opiekuna prawnego oraz zaakceptowanych przez kierowniczkę półkolonii dokumentów:

  1. a) Regulaminu półkolonii artystycznych,
  2. b) Oświadczeń RODO,
  3. c) Karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku,
  4. d) Wykonanej samodzielnie przez dziecko pracy artystycznej dowolną techniką na następujący temat: “Co tajemniczego kryje się w Ciechocinku?”.

Dokumenty rekrutacyjne można pobrać ze strony www.mck.ciechocinek.pl lub odebrać osobiście w siedzibie MCK (ul. Żelazna 5, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00).

OPIS PROGRAMU Lwt

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury,  Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury.

Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 7 ośrodkom.

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

LATO W TEATRZE 2021 organizują: 

W ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie;

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA  w Krakowie + Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca;

Stowarzyszenie Teatr Okno + Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu;

Śląski Teatr Lalki i Aktora “Ateneum” + Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie”;

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie + Ośrodek Kultury w Będzinie;

Teatr Lalek PLECIUGA + Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim; Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja OnWater.pl

W ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr; Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo; Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej; Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu; Dom Kultury w Kraśniczynie; Dom Kultury w Strzelnie; Fundacja Ditero; Fundacja KONTRA/BANDA; Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich; Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Kreatywności oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Kreolia-Kraina Kreatywności; Fundacja Studio TM; Fundacja Teatr Latarnia; Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – “Teatrikon”; Fundacja Wspierania Integracji Osób Niepełnosprawnych STREFA INTEGRACJI; Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego; Gminna Biblioteka Publiczna im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach; Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowsku; Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach; Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe; Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza oraz Biblioteka Publiczna w Kwilczu; Miejski Dom Kultury w Bełżycach; Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku; Miejskie Centrum Kultury w Piaskach; Muzeum Powstania Warszawskiego; Nałęczowski Ośrodek Kultury; Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta; Pałac Kultury Zagłębia; Słupski Ośrodek Kultury; Stowarzyszenie “Do korzeni”; Stowarzyszenie K.O.T.; Stowarzyszenie Łazarz – Zakorzenieni w Tradycji; Stowarzyszenie Smak Przygody; Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie; Terra Artis Lanckorona

Plakat

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa