+ 4°C
logo CIECHOCINEK

Utytułowana performerka została dyrektorką Miejskiego Centrum Kultury

29 March 2021 3498

Z początkiem marca Miejskie Centrum Kultury zyskało nową dyrektorkę. Jest nią torunianka, Agnieszka Dąbrowska. Pokonała w otwartym konkursie 9 konkurentów ubiegających się o to stanowisko. Jest doświadczoną menadżerką kultury i animatorką społeczno – artystyczną. Ukończyła biologię molekularną na UMK, Studium Wiedzy o Kulturze na UAM, Edukację Artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na UWM, Zarządzanie Instytucjami Kultury na UKW oraz Szkołę Trenerów Grupy TROP. Może pochwalić się realizacją i koordynacją wielu projektów organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, Fundację Orange, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Działa jako performerka i tworzy instalacje przestrzenne. Prowadzi zajęcia, podczas których pobudza kreatywność uczestników i rozwija twórcze myślenie. Jest szkoleniowcem prowadzącym zajęcia dla przyszłych animatorów kultury i bibliotekarzy

– Moją pasją jest praca z ludźmi i budzenie ich do kreatywnego myślenia o sztuce jako narzędziu do własnego samorozwoju. Lubię wykorzystywać różne aspekty kultury do łączenia ludzi i pracy na rzecz budowania nowego obrazu domów kultury pracujących ze społecznością lokalną bazując na jej zasobach i potencjałach – mówi Agnieszka Dąbrowska, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ciechocinku.

– Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku to miejsce, które pragnę, aby było otwarte na wszelkie działania artystyczne i kulturalne. Integrujące społeczność lokalną oraz inspirujące ją do uczestnictwa w różnych formach spędzania wolnego czasu i obcowania ze sztuką. Dołożę wszelkich starań, aby było otwarte na współpracę ze społecznością lokalną poprzez: rozpoznawanie potrzeb społecznych i dostosowywanie do nich programu działania. W moim odczuciu rolą Miejskiego Centrum Kultury jest opieka nad folklorem, tradycją lokalną i rękodziełem oraz rozwojem i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego jakim jest literatura polska i język ojczysty oraz lokalne dziedzictwo niematerialne. Ważną kwestią jest również integracja różnych grup wiekowych, mieszkańców oraz przedstawicieli różnych grup społecznych. Chcę tworzyć miejsce które będzie stanowiło centrum kultury otwarte na społeczne oczekiwania, potrzeby, wizje łączące mieszkańców miasta Ciechocinka. Miejsce, które będzie oferowało zajęcia rozwijające pasje dzieci, młodzieży i dorosłych, które będzie alternatywą spędzania wolnego czasu dla wszystkich. Swoją koncepcję chcę opierać na modelu CAL, czyli ośrodka kultury jako centrum aktywności lokalnej. Podstawą jest tu zwrócenie uwagi na potrzeby osób i grup zagrożonych społecznym wykluczeniem, rozwijanie wolontariatu, działanie grup obywatelskich, poziome i partnerskie zarządzanie placówką, planowanie aktywności wraz z partnerami społecznymi oraz wspieranie lokalnych liderów. Ważne jest dla mnie także wyjście z aktywnością kulturalną poza mury obiektu – wykorzystanie ciekawych miejsc w okolicy, docieranie bliżej mieszkańców i kuracjuszy – dodaje Agnieszka Dąbrowska.
potrzeby osób i grup zagrożonych społecznym wykluczeniem, rozwijanie wolontariatu, działanie grup obywatelskich, poziome i partnerskie zarządzanie placówką, planowanie aktywności wraz z partnerami społecznymi oraz wspieranie lokalnych liderów. Ważne jest dla mnie także wyjście z aktywnością kulturalną poza mury obiektu – wykorzystanie ciekawych miejsc w okolicy, docieranie bliżej mieszkańców i kuracjuszy – dodaje Agnieszka Dąbrowska.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa