logo Ciechocinek

Wojewódzkie święto plonów w Ciechocinku

Date: Apr 14, 2021
Author: Redakcja 2092 No Comments

Ciechocinek gościł tegoroczne wojewódzkie dożynki. W niedzielę 25 sierpnia ulicami miasta przeszedł korowód dożynkowy, a w muszli koncertowej wystąpiły gwiazdy kabaretu i rocka. Przed południem przed ciechocińską kolegiatą można było obejrzeć najpiękniejsze wieńce dożynkowe.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta w ciechocińskiej kolegiacie św. św. Piotra i Pawła, pod przewodnictwem biskupa  Meringa. Po zakończeniu eucharystii korowód dożynkowy przemaszerował do muszli koncertowej w Parku Zdrojowym, gdzie miały miejsce oficjalne wystąpienia i ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych rolnikom i osobom zasłużonym dla rozwoju polskiego rolnictwa.

Po południu w ciechocińskim Parku Zdrojowym koncertowała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim, a po niej na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca Kujawy. Po ludowych klimatach przyszedł czas na kabaret – dożynkową publiczność rozśmiali Cezary Żak i Artur Barciś. Gwiazdą wieczoru był zespół rockowy Red Lips. Jak przystało na dożynki, finałem była zabawa taneczna pod gołym niebem.

Dożynkom wojewódzkim tradycyjnie towarzyszyły konkursy wieńców dożynkowych oraz stoiska promocyjne powiatów i lokalnych grup działania.

Starostami dożynek byli Natalia i Sławomir Jaskólscy, którzy prowadzą stuhektarowe gospodarstwo rolne w Kaniewie w powiecie aleksandrowskim, specjalizując się w produkcji buraków, pszenicy i rzepaku oraz hodowli bydła opasowego (stado liczące 140 sztuk). Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, nowoczesny park maszynowy to m.in. efekt dobrego wykorzystania unijnych dotacji na modernizację rolnictwa. Sławomir Jaskólski zasiada w aleksandrowskiej Radzie Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Gospodarzami dożynek byli burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz, marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober, biskup ordynariusz włocławski Wiesław Mering i starosta powiatu aleksandrowskiego Lidia Zwierzchowska.

[Fot. Bartosz Różański, Krzysztof Lipowski]

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa