logo Ciechocinek

Zaproszenie na Słowację w Galerii Pod Dachem Nieba

Date: Apr 10, 2021
Author: Redakcja 443 No Comments

Bratysławie i okolicom Spiskiej Nowej Wsi na Słowacji poświęcone są dwie wystawy, które można oglądać w Galerii Pod Dachem Nieba. – To również zaproszenie do Słowacji – podkreślał podczas wernisażu Adrian Kromka, dyrektor Instytutu Słowackiego.

Otwarcie wystawy, a właściwie dwóch wystaw fotografii przedstawiających Bratysławę i Spiską Nową Wieś, miasto we wschodniej Słowacji, miało miejsce 20 września.

– Wystawa doskonale wpisuje się w cykl „Spotkania kultur świata” – mówił Marian Gawinecki, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka. – Cykl za zadanie przybliżać kulturę, sztukę i tradycje innych krajów. Do tej pory prezentowaliśmy Austrię, Niemcy czy Egipt. Dziś w naszych progach gościmy kulturę Słowacji – wskazywał.

Na wernisażu gościli Adrian Kromka, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie, Wiesław Olszewski, konsul honorowy Republiki Słowackiej oraz Jerzy Sobierajski, przewodniczący Rady Miejskiej Ciechocinka.

– Bratysława to miasto szczególne, skrzyżowanie kultur i historii. Kraj koszycki natomiast to cud natury, który co roku przyciąga turystów z całego świata. Ta wystawa to również zaproszenie do Słowacji – podkreślał Adrian Kromka.

Podczas wernisażu wystąpił Kabaret „Złota Maska”.

Wystawę zorganizowały Instytut Słowacki w Warszawie, Towarzystwo Przyjaciół Ciechocinka, Konsulat Honorowy Republiki Słowackiej w Bydgoszczy i 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny.

Wystawy „Bratysława w Europie – Europa w Bratysławie” oraz „Spiska Nowa Wieś – Brama do słowackiego raju” można oglądać w Galerii Pod Dachem Nieba (Szpital Wojskowy, ul. Wojska Polskiego 5, wejście od strony cerkwi, III piętro) do 20 listopada 2019 w dni powszednie w godz. 9-14.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa