+ 7°C
logo CIECHOCINEK

Wsłuchać się w każdą nutę

10 sierpnia 2019 1474

W kościele farnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie, wypełnionym po brzegi publicznością, w 9 sierpnia odbył się XI Organowy Koncert przy Świecach. W tym roku z recitalem wystąpił Michał Białko.

Michał Białko był na koncertach nieszawskich pierwszą osobą, która kształciła się pod kierunkiem prof. Andrzeja Białki, absolwenta prof. Joachima Grubicha, a jednocześnie znalazła się w strefie bezpośredniego oddziaływania legendy polskiej organistyki jako mistrza. Melomani zjechali z różnych stron naszego województwa, a także spoza jego granic. Przybyli licznie mieszkańcy i kuracjusze z Ciechocinka.

Rok 2019 to Rok Stanisława Moniuszki, który tworzył także utwory na organy. Zabrzmiały dwa preludia organowe „ojca polskiej opery narodowej”. Tegoroczny koncert zaszczycili swoją obecnością m.in. senator Józef Łyczak, prof. Stanisław Kunikowski, rektor Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku, prof. Szymon Kubiak, dr Zdzisław Zieliński. Byli również poeci z Lipnowskiej Grupy Literackiej i Artystycznej Grupy Atelier Toruń agAT.

Organizatorów cieszy udział w wydarzeniu, mimo późnowieczornej pory, małych dzieci wraz z opiekunami. Impreza tradycyjnie rozpoczyna się o godz. 21. Zatem kształtowana jest wrażliwość muzyczna już u najmłodszych odbiorców tego wydarzenia. Nie zdarzyło się przez całe jedenaście lat, aby któreś dziecko narzekało czy płakało. Młodzi melomani w wielkim skupieniu oczekują na rozpoczęcie koncertu, a później najczęściej zasypiają. Liczny jest również udział młodzieży.

Wpisy do księgi pamiątkowej zawierają podziękowania za koncert dla artysty i osób zaangażowanych w jego przygotowanie. Na jej kartach można przeczytać, m.in. „Dziękujemy za niepowtarzalne przeżycie estetyczne i duchowe. Muzyka organowa sama w sobie jest podniosła, a słyszana w nieszawskiej farze szczególnie. Stała się dzisiaj wielkim pomostem między dawnymi (kompozytorzy) a nowymi (wspaniały wykonawca) czasami” – Klara Drobniewska. „Koncerty w nieszawskim kościele są przepiękne, dają moc wrażeń, ukojenie i atmosfera jest zawsze wspaniała” -Iwona i Bogdan Wypijowie. „Dziękujemy za sztukę, muzykę, słowo, świece i piękno przede wszystkim” – Beata Poczwardowska. „W ciemności lepiej widać i słychać” – zauważył Dariusz Chrobak. „Dziś usłyszałem to o czym śniłem od lat” – przyznał Zbigniew Trzebniak. „Ten koncert bardzo mnie wyciszył” – wyznała Władysława Raszka. „Uczęszczam na tego rodzaju koncerty nie tylko w kościołach katolickich i nie tylko w Polsce. Byłam na koncercie organowym z wyeksponowanym ekranem, na którym widoczny był wykonawca. Wtedy zobaczyłam, jaka to jest skomplikowana i bardzo trudna gra. W Nieszawie jest to dodatkowo koncert przy świecach. Nawet obrazy mają wtedy inny wymiar i można wsłuchać się w każdą graną nutę”- podzieliła się refleksją Grażyna Kuroczycka. Bohater wieczoru Michał Białko, gorąco oklaskiwany przez publiczność podziękował, m.in. za „radość i skupienie podczas koncertu”.

Przypomnijmy, od 2012 r. krakowscy i warszawscy studenci prof. J. Grubicha spotykają się w Nieszawie. Zamiarem organizatorów jest prezentacja podopiecznych profesora i tym samym jego szkoły, i to z różnych lat działalności pedagogicznej światowej sławy organisty, ucznia, m.in. Bronisława Rutkowskiego, “ojca polskiej organistyki”.

Recitalowi towarzyszył klimat wyciszenia, skupienia. Sprzyjało temu miejsce i czas. Fara w Nieszawie to majestatyczny gotycki kościół z XV wieku. Koncert odbył się na XIX-wiecznych organach.

Muzyczne spotkanie poprowadzili, ks. kan. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii w Nieszawie oraz niżej podpisana nieszawianka, inicjatorzy tej imprezy. Organizatorem przedsięwzięcia jest Parafia Rzymskokatolicka w Nieszawie. Organowe Koncerty przy Świecach, na tak wysokim poziomie wykonawczym, są możliwe dzięki współfinansowaniu ich ze środków Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Organizatorzy dziękują Zofii Raczyłło z Ciechocinka, która wsparła swoją pomocą to muzyczne wydarzenie.

Wanda Wasicka

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa