+ 4°C
logo CIECHOCINEK

Uzdrowisko w Ciechocinku ma 185 lat. Jubileusz czeka na odmrożenie

20 stycznia 2021 2033

Ciechocinek obchodzi w tym roku 185-lecie powstania uzdrowiska i 105-lecie nadania praw miejskich. Trwają prace nad obchodami, jednak przedłużający się lockdown sprawia, że wciąż nie wiemy, jaki przyjmą kształt. – Nie chcemy, by w tle jubileuszu znalazła się pandemia – podkreśla burmistrz Leszek Dzierżewicz.

Przed pięciu laty, kiedy Ciechocinek świętował 180-lecie uzdrowiska, obchody rozpoczęły się od uroczystej sesji Rady Miejskiej i trwały przez cały sezon letni. W tym roku nie wiemy, kiedy właściwie sezon się zacznie. Najpewniej znów zainauguruje go specjalna sesja Rady Miejskiej z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości.

Burmistrz Leszek Dzierżewicz podkreśla, że kalendarz rocznicowych wydarzeń uzależniony będzie od sytuacji pandemicznej. – Jeśli mielibyśmy robić coś na siłę, to mijałoby się z celem. Przygotowujemy program obchodów i czekamy na dogodny na moment, w którym zaprosimy do udziału w nich – mówi Leszek Dzierżewicz. – Chcemy, aby obchodom towarzyszyła odpowiednia oprawa, a nie by w ich tle znalazła się pandemia i spadek dochodów budżetowych – dodaje.

Zwłaszcza, że w tym roku świętuje nie tylko miasto. Swoje rocznice świętować będą także Ochotnicza Straż Pożarna, Towarzystwo Przyjaciół Ciechocinka czy ciechocińskie liceum.


Rocznice w 2021 roku

185-lecie uzdrowiska

105-lecie nadania praw miejskich

130-lecie Teatru Letniego

115-lecie Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka

135-lecie Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechocinku

75-lecie Liceum Ogólnokształcącego w Ciechocinku


185 lat ciechocińskiego uzdrowiska

Źródłami solankowymi w okolicach Ciechocinka interesowano się jeszcze w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy rozbiór Polski doprowadził do utraty pokładów soli na południu kraju. Zakup źródeł solankowych przez Konstantego Wolickiego w 1823 i późniejsza budowa warzelni soli wraz z tężniami miały więc charakter inwestycji przemysłowej. Za datę powstania uzdrowiska w Ciechocinku przyjmuje się 1836 rok, kiedy w „austerii rządowej” postawiono pierwsze łazienki. Mimo intensywnego rozwoju, prawa miejskie Ciechocinek uzyskał dopiero w 1916 roku, w trakcie I wojny światowej, decyzją władz niemieckich.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa