logo Ciechocinek

Ciechocinek zaczyna wyglądać jak jeden wielki dywan kwiatowy

Data: Jun 20, 2021
Autor: Redakcja 514 Brak komentarzy

Ciechocińskie dywany kwiatowe zasłynęły w całej Polsce. A jeszcze przed wakacjami 2021 w naszym mieście jeszcze bardziej się zazieleni i zrobi kolorowo, do tego pachnąco. To za sprawą tysięcy sadzonek roślin.

– Ciechocinek zawdzięcza swój mikroklimat nie tylko dzięki tężniom, ale też dzięki zieleni – z takiego założenia wychodzi miasto. I dlatego w zieleń też sporo inwestuje. Dba o kwiaty, byliny i krzewy, i jednocześnie o tradycję: przecież nasz zegar kwiatowy istnieje od 1934 roku. Nie bez powodu Ciechocinek zyskał przydomek miasto-ogród. To głównie za sprawą tutejszego zegara kwiatowego, ale inne kwiaty oraz rośliny pomogły mu ten tytuł zapewnić.
Pelargonie, begonie, dalie, żeniszki, turki, zielistki, zioła (choćby szałwia) i ozdobne trawy – to niejedyne kwiaty i inne rośliny, które lada moment pojawią się w głównych miejscach Ciechocinka. Wielka coroczna akcja sadzenia roślin – prawie wszystkie są pierwszego gatunku – trwa bowiem w najlepsze.

Tysiące sadzonek
Liczby są imponujące. Samych begonii bulwiastych miasto zamówiło 19 tysięcy sztuk w bieżącym roku. Jeszcze więcej, bo 25 tysięcy sztuk, zostanie zasadzonych begonii w odmianie stale kwitnącej (begonia semperflores). Przybędzie nam też w tegorocznym sezonie letnim 14 tysięcy sadzonek pelargonii rabatowej i tysiące innych gatunków w różnych kolorach. Na wszystkich wjazdach, skrzyżowaniach i rondach pojawi się łącznie 30 tysięcy sadzonek.
Całkowity obszar, w którym będą rosnąć nowe rośliny, jest w tym roku wyjątkowo duży. Wynosi ponad 2,6 tysięcy metrów kwadratowych. Nowe wiosenne nasadzenia obejmą przede wszystkim Partery Hellwiga, Park Sosnowy, tereny zielone zlokalizowane pomiędzy Fontanną Grzybek a ulicą 3 Maja. W Parku Zdrojowym, Parku Tężniowym, na obszarze za Teatrem Letnim, na Placu Gdańskim, w pasażu zieleńców pomiędzy pomnikiem Traugutta do ulicy Mickiewicza oraz w kilkunastu innych miejscach Ciechocinka (m.in. na rogu ulic Solnej i Warzelnianej, przy barze Tęcza i przy ratuszu) kwiaty także będą rosły.

Od wiosny do jesieni
Ogrodnicy oraz pracownicy utrzymania zieleni upiększą Ciechocinek zielenią i różnokolorowymi kwiatami do wakacji letnich. 20 czerwca wszystkie kwiaty, byliny oraz inne rośliny znajdą swoje miejsce, a więc zostaną zasadzone. Ekipy nie tylko nasadzeniami się zajmują. Tam, gdzie trawa wymaga wymiany albo musi zostać skoszona, fachowcy od zieleni tak samo zainterweniują. Będzie zatem nowy trawnik przy niedawno posadzonych krzewach na terenie dywanu kwiatowego, natomiast wokół zegara kwiatowego zostaną wbite nowe paliki, ponieważ te stare się zniszczyły. Ogrodnicy przez cały sezon letni będą pielęgnować kwiaty i pozostałe rośliny. Do zadań ogrodników będzie należało koszenie trawników, podlewanie kwiatów, bylin i krzewów, odchwaszczanie, usuwanie szkodników roślin oraz uzupełnianie ubytków na ukwieconych terenach. Zadbane kompozycje kwiatowe czy z roślin zielonych będą cieszyły nasze oczy do połowy października 2021.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa