+ 3°C
logo CIECHOCINEK

Kolumbarium w Ciechocinku – pomysł coraz bliżej realizacji

27 maja 2021 2094

Do końca maja poznamy wykonawcę kolumbarium na cmentarzu komunalnym w Ciechocinku.
W listopadzie 2020 roku uzgodniono ostatecznie dokumentację kolumbarium, czyli pewnego rodzaju ściany z przegrodami, w które wstawia się urny z prochami zmarłych. Ciechocińskie kolumbarium miało powstać na cmentarzu komunalnym przy ul. Nieszawskiej. Przygotowała ją włocławska Pracownia Architektoniczna Archi Size Jakub Kaczorowski. Pomysł budowy wyszedł przede wszystkim z Miejskiej Rady Seniorów. Temat budowy jednak ucichł – do czasu.

Dla chętnych wybudować kolumbarium
Ciechociński magistrat czeka bowiem do ostatniego dnia maja na oferty przedsiębiorców, którzy podjęliby się zadania budowy kolumbarium na tutejszym cmentarzu komunalnym. Podstawowymi kryteriami wyboru wykonawcy mają być konkurencyjna cena i udzielony czas gwarancji na wykonane prace.

Czego od wykonawców oczekuje nasz samorząd? – Przedmiotem zamówienia jest kolumbarium w postaci 128 nisz żelbetowych prefabrykowanych obłożonych płytkami granitowymi płomieniowymi w kolorze grafitowym grubości 15 milimetrów, płyty epitafialne (zamykające nisze) z płyt białego marmuru grubości 30 milimetrów. Połączenie poszczególnych nisz na zaprawę klejową mrozoodporną w kolorze białym. Całość składa się z 4 niezależnych oddzielnych form w postaci ścian z niszami – czytamy w ogłoszeniu o zamówieniu.

Dalej ratusz precyzuje: – W części wejścia i wyjścia ściany wprowadzające i wyprowadzające mają mieć otwory wypełnione szkłem akrylowym imitującym znicze z płomieniami.
W 2020 roku szacowano koszt przedsięwzięcia na około 400 tysięcy złotych. Prace miałyby zostać wykonane do końca sierpnia tego roku.

Specyficzny popyt na kolumbaria
W kolumbaria inwestuje coraz więcej miast, znajdują się już na wielu cmentarzach komunalnych. Ma to związek ze zmianami w zachowaniu Polaków i z… pieniędzmi. Coraz więcej osób życzy sobie kremacji po śmierci. Decyduje się na ten krok statystycznie co 3. Polak (najbliższe spopielarnie w Kujawsko-Pomorskiem działają we Włocławku, Toruniu i pod Bydgoszczą). Przy czym pochówek prochów w kolumbarium (lub klasycznej mogile) jest z reguły przynajmniej kilkanaście procent tańszy niż pochówek tradycyjny, co dla wielu rodzin ma kluczowe znaczenie. Mieszkańcy Ciechocinka z zadowoleniem powitali pomysł realizacji kolumbarium na miejskim cmentarzu. Niektórzy chcieliby również powstania na nim tzw. łączki pamięci, czyli miejsca, gdzie można rozsypać prochy zmarłego. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, żeby takie miejsce miało się pojawić.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa