+ 13°C
logo CIECHOCINEK

Akcja “Zobacz czym oddychasz. Zmień to”

Date: May 19, 2022
Author: admin 766 No Comments

2 stycznia 2022 r. na Skwerze Ekscentryków przy zabytkowym Teatrze Letnim w Ciechocinku stanie antysmogowa instalacja przedstawiająca model ludzkich płuc. Gmina Ciechocinek w powiecie aleksandrowskim jest jednym z 40 miejsc na mapie Polski, do których w tym sezonie grzewczym Polski Alarm Smogowy trafia z kampanią “Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”.

Na antysmogowej instalacji, którą przez pierwsze dwa tygodnie stycznia będzie można oglądać w Ciechocinku, zamontowano dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą półprzepuszczalną tkaniną. Wentylatory umieszczone z tyłu płuc przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”. Po pewnym czasie na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. W podobny sposób zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc – tłumaczył rzecznik PAS Piotr Siergiej.

Kampania „Zobacz, czym oddychasz” ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczeń powietrza oraz zachęcić mieszkańców Ciechocinka m.in. do ubiegania się o dopłaty do wymiany pieców z ogólnopolskiego programu rządowego i gminnego. Od stycznia w Urzędzie Gminy Ciechocinek będzie można uzyskać wsparcie, udzielane przez przeszkolonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracownika, w zakresie przygotowywania wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze oraz przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania.

Za dwa lata wchodzą w życie zapisy uchwały antysmogowej dla województwa kujawsko-pomorskiego, które zakazują użytkowania pozaklasowych, najbardziej emisyjnych kotłów i pieców. Mamy nadzieję, że ta kampania przyspieszy proces wymiany starych urządzeń grzewczych.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa