logo Ciechocinek
mistrzostwa w toruniu

Światowej sławy lekkoatleci gości przez tydzień w Ciechocinku

Data: Apr 14, 2021
Autor: Redakcja 1128 Brak komentarzy

Na blisko tydzień Ciechocinek odwiedziły reprezentacje narodowe z 10 państw europejskich. Wszystko za sprawą odbywających się w Toruniu Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce.

Część zawodników zamieszkała w ciechocińskim hotelu Austeria. Na uznanie zasługuje fakt, że był to jedyny hotel położony po za granicami Torunia akredytowany przez Europejską Federację Lekkiej Atletyki (IAAF) do zabezpieczenia noclegów i wyżywienia zawodników. 

– Blisko dwa lata temu nasz hotel odwiedziła komisja, która oceniała standard i jakość świadczonych usług. To w wyniku tej wizytacji uznano, że warto wybrać nasz hotel na partnera, który będzie gościł zawodników biorących udział w tej prestiżowej imprezie lekkoatletycznej – mówi Leszek Zalewski, dyrektor hotelu Austeria.

Zawodnicy lądując na warszawskim lotnisku Chopina byli bezpośrednio transportowani na halę lekkoatletyczną do Torunia, gdzie wykonywano im test na obecność koronawirusa. Gdy uzyskali wynik negatywny byli dopuszczani do starów w zawodach i otrzymywali informację o zakwaterowaniu w konkretnym hotelu. Blisko 120 zawodników biorących udział w zawodach nocowało w hotelu Austeria w Ciechocinku. Byli to reprezentanci głownie takich państw jak: Szwecja, Litwa, Łotwa, Estonia, Szwajcaria. Jednym z zawodników był Armand Duplantis, który był faworytem halowych mistrzostw Europy w Toruniu w skoku o tyczce. Szwed bez przeszkód triumfował w konkursie, a najlepiej świadczy o tym fakt, że pierwszą zrzutkę zaliczył na 6,05 m, gdy w rywalizacji nie było już żadnego rywala.

– Dla naszego hotelu to wielkie wyróżnienie, ale i ogromna odpowiedzialność. Otrzymaliśmy szczegółowe wytyczne dotyczące żywienia oraz kaloryczności serwowanych potraw. Musieliśmy spełnić bardzo rygorystyczne normy i zapewnić pełne bezpieczeństwo sanitarne. Między innymi w tym celu cały hotel był do wyłącznej dyspozycji zawodników biorących udział w Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce w Toruniu. To również na terenie hotelu odbywały się kontrole antydopingowe. Zawodnicy po zakwaterowaniu w hotelu mogli opuszczać hotel, jednak mieli kategoryczny zakaz kontaktu z osobami z po za hotelu pod karą dyskwalifikacji z udziału w mistrzostwach. Miało to na celu minimalizację zagrożenia zarażeniem koronawiorusem. Z tego też powodu wielu zawodników nie opuszczało hotelu – mówi Leszek Zalewski, dyrektor hotelu Austeria.

Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce to jedno z najważniejszych wydarzeń w sportowym kalendarzu Europy. Pierwsze Mistrzostwa miały miejsce w 1970 r. w Austrii. Polska miała do tej pory okazję organizować tego typu imprezę tylko raz, w katowickim Spodku w 1975 r. W 2021 roku 36 już edycja tej prestiżowej imprezy ponownie zawitała do Polski. W dniach 4-7 marca Toruń gościł w swych gotyckich progach ponad 600 najlepszych lekkoatletów starego kontynentu.

Fot. Frankie Fouganthin (wikipedia .org)

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa