logo

Ciechociński Kabareton, czyli terapia śmiechem

Strona Domowa / Kultura

Ciechociński Kabareton, czyli terapia śmiechem

Data: Oct 16, 2021
Autor: Redakcja 2422 Brak komentarzy

Po raz pierwszy w Ciechocinku odbył się kabareton. Na scenie muszli koncertowej 3 sierpnia wystąpiły formacje świetnie znane nie tylko miłośnikom gatunku: Kabaret pod Wyrwigroszem, kabaret Jurki, kabaret Smile oraz Mikołaj Cieślak i Rafał Zbieć z Kabaretu Moralnego Niepokoju.

Ciechociński Kabareton okazał się frekwencyjnym sukcesem. Występy artystów oglądało i nagradzało gromkimi brawami kilka tysięcy mieszkańców i gości naszego uzdrowiska.

Do bardzo bogatego kalendarza imprez kulturalnych, które miasto Ciechocinek organizuje każdego roku, dołączył kabareton – mówił, witając publiczność, burmistrz Leszek Dzierżewicz. – Życzę pięknych, niezapomnianych wrażeń artystycznych i cudownej zabawy – podkreślał.

Ciechocińską atmosferę doceniają też sami artyści. – Nie byłem wcześniej w Ciechocinku, ale widziałem dziś mnóstwo uśmiechniętych ludzi. To miasto kojarzy mi się z uśmiechniętymi ludźmi – mówił Marek Litwin z kabaretu Jurki. – Ciechocinek to miasto radości i dobrego samopoczucia – dodał Wojciech Kamiński, także kabareciarz Jurków.

– W Ciechocinku jesteśmy po raz pierwszy, ale widzimy, jakie tu jest powietrze i na pewno będziemy tu przyjeżdżać częściej – mówił Rafał Zbieć z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Czytałem wiele reportaży o romansach w sanatoriach i jestem bardzo nastawiony. Podczas występu mam zamiar zawrzeć co najmniej trzy nowe znajomości – dodał.


Czy śmiech to zdrowie?

Pytamy artystów występujących na Ciechocińskim Kabaretonie

Kabaret Jurki

Wojciech Kamiński: Bardzo się cieszymy, że tężniom towarzyszy śmiech, czyli w tym przypadku kabareton. Dzięki temu zyskujemy niesamowite połączenie uzdrawiających wód i uzdrawiającej mocy śmiechu.

Marek Litwin: To się powinno sprzedawać w butelkach.

Agnieszka Litwin: Nie wiem, skąd się wzięło powiedzenie „zabij mnie śmiechem”. To bez sensu. Powinno się mówićuzdrów mnie śmiechem”. Śmiech ma właściwości uzdrawiające, przedłuża życie, wyzwalają się endorfiny. Tak, śmiech to zdrowie. Powinien być na receptę. Może nawet kabaret powinien być na receptę.

Kabaret Smile

Andrzej Mierzejewski: Śmiech na pewno pomaga zdrowiu. A nawet jeśli zdrowia zabraknie, lepiej się śmiać niż płakać, bo choroba to też jakiś moment w życiu, to nie musi być tragedia.

Michał Kincel: Występ kabaretowy to godzina, jeśli nie dwie, odciągnięcia ludzi od problemów, a wtedy na pewno czują się lepiej i przez to zdrowiej.

Paweł Szwajgier: Nie trzeba robić brzuszków, można przyjść na występ

Kabaret Pod Wyrwigroszem

Łukasz Rybarski: Czasami śmiech potrafi też zabić. I mam nadzieję, że tak dzisiaj się stanie. Zabijemy połowę kuracjuszy, ale przynajmniej umrą w fajnych okolicznościach.

Kabaret Moralnego Niepokoju

Mikołaj Cieślak: Tak, śmiech to zdrowie, bo jak się człowiek śmieje, to zapomina o innych rzeczach. I chyba o to chodzi.

Rafał Zbieć: Przywieźliśmy ze sobą apteczkę pełną naszych skeczów i mam nadzieję, że wszystkie zaaplikowane pomogą.


Wystąpili na Ciechocińskim Kabaretonie

Kabaret Pod Wyrwigroszem założony w październiku 1990 z inicjatywy Maurycego Polaskiego i Łukasza Rybarskiego, absolwentów PWST w Krakowie. Nazwa formacji pochodzi od lokalu Wyrwigrosz, w piwnicy którego występowali artyści. Kabaret znany jest ze swoich parodii znanych piosenek.

Kabaret Jurki to przedstawiciel tzw. Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Powstałą w 1994 roku formację tworzą Agnieszka Marylka Litwin, Wojtek Kamiński, Przemysław Sasza Żejmo, Marek Litwin.

Kabaret Smile założyli w 2003 roku Andrzej Mierzejewski, Paweł Szwajgier i Michał Kincel. Lubelska formacja znana jest ze skeczów obyczajowych i sytuacyjnego humoru.

Rafał Zbieć i Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju, warszawskiej formacji założonej w 1993 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. KMN zdobył ogromną popularność przede wszystkim za sprawą telewizyjnego Tygodnika Moralnego Niepokoju.


Ciechociński Kabareton odbył się dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Po raz pierwszy środki unijne wspomogły organizację wydarzenia kulturalnego w Ciechocinku.

Ciechocinek pozyskał ponad 80 tys. zł w ramach projektu „Promocja walorów kulturowych, tradycyjnych i przyrodniczych poprzez organizację imprezy kulturalnej Ciechociński Kabareton, wydanie materiałów promujących walory przyrodnicze, organizacja stoisk kulinarnych i tradycyjnych oraz montaż tablic promujących walory przyrodnicze powiatu aleksandrowskiego” w ramach poddziałania 19.2 wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Wartość projektu to 130 018,74 zł (dofinansowanie z UE to 82 730 zł).

Kabaretonowi towarzyszyły stoiska lokalnych producentów tradycyjnej żywności. Kulinariów mogliśmy skosztować również dzięki unijnemu projektowi.

W ramach projektu promowana jest także lokalna flora. Biuro Promocji przygotowało folder prezentujący osobliwości przyrodnicze powiatu, przede wszystkim interesujące gatunki i skupiska roślin. Pięć tysięcy bezpłatnych broszur trafi do mieszkańców i gości Ciechocinka m.in. podczas imprez plenerowych.

Jednak foldery to nie wszystko, bowiem na terenie parku Zdrojowego stanęły cztery stylizowane tablice informujące o przyrodniczym bogactwie powiatu, uwzględniającym interesujące drzewa rosnące w największym z ciechocińskich parków.

Fot. Dariusz Połczyński

Projekt „Promocja walorów kulturowych, tradycyjnych i przyrodniczych poprzez organizację imprezy kulturalnej Ciechociński Kabareton, wydanie materiałów promujących walory przyrodnicze, organizacja stoisk kulinarnych i tradycyjnych oraz montaż tablic promujących walory przyrodnicze powiatu aleksandrowskiego” w ramach poddziałania 19.2 wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Wartość projektu: 130 018,74 zł. Dofinansowanie UE: 82 730 zł.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa