logo Ciechocinek

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Data: Feb 28, 2021
Autor: Redakcja 279 Brak komentarzy

Tegoroczne Dni Otwarte Funduszy Europejskich przypadły na 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mieszkańcy i goście Ciechocinka 10 i 11 maja mogli wziąć udział w wydarzeniach związanych ze zrealizowanymi w naszym uzdrowisku projektami unijnymi.

W Ciechocinku dni otwarte rozpoczęły się już 7 maja wykładem Piotra Macieja Kaczyńskiego, eksperta sieci Team Europe przy Komisji Europejskiej, zaproszonego przez Uniwersytet dla Aktywnych.

Uczymy się Unii

Wystąpienie poświęcone było piętnastoleciu Polski we wspólnocie europejskiej i znaczeniu Unii w naszym codziennym życiu. Piotr Kaczyński przypominał, że Unia Europejska odpowiada za ponad 20 procent obowiązującego w Polsce prawa i nawet 75 procent regulacji gospodarczych. I przypominał, że jednym z największych sukcesów integracji europejskiej jest pokój. – Państwa, które długo były dla siebie wrogami, tworzą dziś wspólną przyszłość – mówił. I zaznaczył, że zwłaszcza w Polsce wciąż uczymy się Unii i zasad nią rządzących.

– Coś, co jest oczywiste dla młodych, dla naszego pokolenia długo było czymś nieosiągalnym – podkreśla Grażyna Ochocińska z Uniwersytetu dla Aktywnych, który zorganizował wykład. – Wielu wydaje się, że o Unii Europejskiej wiedzą wszystko. Po spotkaniu okazało się, że to tylko część prawdy – dodała.

Atrakcje dni otwartych

Podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich wszyscy chętni mogli bezpłatnie skorzystać z parku linowego, kortów i boisk pod tężniami, a także ciechocińskiego campingu, które powstały dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Miejskie Centrum Kultury zaprosiło natomiast na koncert uczestników warsztatów wokalnych prowadzonych przez Sławomira Małeckiego. Wydarzenie odbyło się w sali kinowo-widowiskowej MCK, której generalny remont przeprowadzony został z udziałem funduszy europejskich.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa