logo Ciechocinek

Hotspoty w Ciechocinku – wygodnie łączysz się z całym światem!

Data: May 11, 2021
Autor: Redakcja 473 Brak komentarzy

Hotspotów w Ciechocinku nie brakuje, a jeszcze ich przybędzie. Niedługo mieszkańcy i goście, odwiedzający miasto, będą mogli cieszyć się powszechnym, darmowym dostępem do internetu. Sieć punktów zostanie poszerzona.

Hotspoty (dosłownie „gorące punkty”) to miejsca, w których można podłączyć się za darmo do internetu ze swoim smartfonem czy laptopem. Znajdują się już w Ciechocinku w wielu kluczowych miejscach w przestrzeni publicznej. Obecnie jest ich kilkanaście, zasięg można złapać m.in. przy Muszli Koncertowej w parku Zdrojowym, Zegarze Kwiatowym na placu Gdańskim, przy Dywanach Kwiatowych na ul. Armii Krajowej czy przy fontannie Jaś i Małgosia. Darmowy dostęp do sieci oferują również hotspoty w Teatrze Letnim, Parku Sosnowym (ul. Leśna/Armii Krajowej), Tężni nr 1 (przy ul. Tężniowej) czy przy pomniku Staszica od strony Wodnego Placu Zabaw. Zasięg działających hotspotów szacowany jest na około 150 metrów od nadajnika.

Szykują się nowe punkty pełne internetu

Władze Ciechocinka idą jednak z duchem czasu. Zaoferują niedługo zainteresowanym dostęp do kolejnych punktów hotspot, w których będzie można za darmo skorzystać z szybkiego internetu. Gmina Miejska Ciechocinek postanowiła bowiem skorzystać z możliwości, jakie oferuje Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Budowa i utrzymanie sieci hotspot i jej Oś priorytetowa I. Powszechny dostęp do szybkiego internetu. Dzięki temu rozszerzy sieć hotspotów w mieście. To przecież ku zadowoleniu mieszkańców, kuracjuszy i turystów.

Miasto przeprowadziło postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, dotyczącego budowy i utrzymania sieć hotspotów w Ciechocinku. Zaproszenie do złożenia ofert skierowano do czterech firm ITTAM Zawilski, Miedziak sp. j., z Ciechocinka, FHU “Mirag” Mirosław Zdzichowski z Radziejowa, Orange Polska S.A., (Skierniewice) i SKYNET Aleksander Makowski z Ciechocinka.

Dostęp do internetu na miarę XXI wieku

Przed firmami postawiono zadanie doprowadzenia łącza, dostawy urządzeń i wybudowania sieci hotspotów w oparciu o urządzenia dostępowe zlokalizowane w kolejnych obiektach w Ciechocinku. Jednym z warunków było to, żeby hotspot miał zasięg 150 metrów od nadajnika (w otwartym terenie). Istotne było również zapewnienie odpowiedniej szybkości transferu danych. Miasto oszacowało wartość zamówienia na 64 tysiące 368 złotych brutto. Taką właśnie zwycięską ofertę złożyła firma ITTAM Zawilski, Miedziak sp. j.

Nadajniki mają być rozmieszczone w 11 punktach miasta, m.in. w Miejskim Centrum Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Urzędzie Miasta, Teatrze Letnim, MOPS, Przedszkolu Samorządowym nr 1 i nr 2, Liceum Ogólnokształcącym, SP nr 1 i 3, OSiR, a także na Stadionie Miejskim, w Skate Parku przy Hali Sportowej i na kortach tenisowych w parku Zdrojowym.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa