logo Ciechocinek

Mirosław Rusinek z obrazami w bibliotecznej galerii. Jubileuszowy wernisaż

Data: Mar 1, 2021
Autor: Redakcja 974 Brak komentarzy

Prace malarskie Mirosława Rusinka można oglądać w Galerii i Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Janusza Żernickiego. Wernisaż wystawy odbył się 19 maja. Obrazy można oglądać do końca czerwca.

Dopiero po raz drugi w siedmioletniej historii bibliotecznej galerii swe prace wystawił w niej artysta niezwiązany z regionem. – Prace Mirosława Rusinka zobaczyłam w internecie, wystawione w jednym z naszych sanatoriów – mówi Mariola Różańska, dyrektor ciechocińskiej książnicy. – Szalenie mi się spodobały. Tym bardziej, że sami mamy pracownię i malarstwo olejne jest mi bliskie. Postanowiłam go do nas ściągnąć. Tymczasem zadzwoniła do nas przedstawicielka artysty i zobaczyłam w tym palec boży. I tak uznany artysta z Podkarpacia znalazł się w naszej galerii – dodaje.

Wystawa malarstwa Mirosława Rusinka była 50. w historii galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechocinku. Pierwsza wystawa została otwarta w czerwcu 2012 roku.

– Kiedy przeprowadziliśmy się do nowego budynku w 2012 roku, trzeba było zagospodarować jakoś ściany. A po co kupować wystrój, skoro można organizować galerię? – mówi Mariola Różańska, dyrektor biblioteki.

Nowa galeria miała pokazywać prace amatorów (dopiero ostatnia wystawa to obrazy profesjonalnego malarza), głównie związanych z regionem. Przez siedem lat w galerii ciechocińskiej książnicy można było zobaczyć prace wykonane w różnych technikach: akwarele, reliefy czy fotografie.


Mirosław Rusinek ukończył Liceum Plastyczne w Rzeszowie z dyplomem snycerstwa. W 2003 r. uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Malarstwa w pracowni Profesora Leszka Misiaka. Do 2004 roku tworzył głównie monumentalne formy abstrakcyjne, później akty oraz pejzaże. Rusinek chętnie przyznaje się do związku ze spuścizną koloryzmu polskiego i rozwija ten nurt u siebie, poszerzając go o nowe treści. Mieszka i tworzy w Rzeszowie, gdzie zajmuje się również pracą pedagogiczną, uczy malarstwa i rysunku w Zespole Szkół Plastycznych. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju oraz we Włoszech, USA, Brazylii, Meksyku, Niemczech, Luksemburgu, Australii, Japonii, Francji, Czechach. W 2012 r został laureatem nagrody fundacji Lamia w Rumunii.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa