logo Ciechocinek

Muzyczne pasje strażaków

Data: Feb 25, 2021
Autor: Redakcja 616 Brak komentarzy

Kilkanaście strażackich zespołów wokalnych i tanecznych 8 i 9 czerwca wzięło udział w XXI Regionalnych Spotkaniach Zespołów Artystycznych organizowanych przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

W ciechocińskiej muszli koncertowej wystąpił cały przekrój artystów, od Regionalnego Zespołu Śpiewaczego „Niezapominajki”, przez Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy”, Chór Sołtysów aż po Teatrzyk Dziecięcy Kruszynka. Nie mogło także zabraknąć Przedszkolnej Drużyny Strażackiej z Przedszkola Samorządowego nr 2 im. Kubusia Puchatka w Ciechocinku.

– W amatorskim ruchu artystycznym, który jest często niedoceniany, możliwość pokazania się na scenie to ogromna satysfakcja i mobilizacja do dalszego rozwoju – mówi Leonarda Bogdan z Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Jak podkreśla, ciechocińska impreza to szansa na integrację całego środowiska.

Dwudniowy festiwal rozpoczął koncert „Witamy na Kujawach” nawiązujący do lokalnych tradycji ludowych. Bo strażackie zespoły to sposób podtrzymywania kultury i krzewienia patriotyzmu. – Zespoły artystyczne przy jednostkach strażackich powstawały od lat 60. XIX wieku – zaznacza Leonarda Bogdan. – Polski nie było, ale do remizy chodziło się śpiewać i grać właśnie po polsku. Remiza stała się też miejscem, gdzie można było realizować pasje i talenty – dodaje. Jak widać, wciąż nim pozostaje.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa