logo Ciechocinek

Narodowy Spis Powszechny – jak dać się spisać i nie dać się oszukać

Data: May 11, 2021
Autor: Redakcja 967 Brak komentarzy

Jedno z największych przedsięwzięć organizacyjnych dekady – Narodowy Spis Powszechny – to okazja dla złodziei i oszustów, którzy podszywając się pod rachmistrzów spisowych mogą czaić się na ofiary, wyłudzać dane i informacje wrażliwe.
Warto wiedzieć, że w kwietniu 2021 do naszych domów na pewno nie zapuka żaden rachmistrz – każdy, kto będzie się za niego podawał, jest po prostu oszustem. W takiej sytuacji nie należy nawet otwierać mu drzwi, tylko szybko powiadomić policję. Urząd Statystyczny w Bydgoszczy przypomina, że do końca kwietnia Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 będzie miał jedynie formę samospisu.

Prawdziwy start: 4 maja 2021

Każdy może bowiem sam, nie czekając na rachmistrza, przekazać wszystkie potrzebne dane – przez internet za pomocą aplikacji spisowej albo telefonicznie – przez ogólnopolską infolinię 22 279 99 99. Rachmistrzowie telefoniczni, a więc tacy, którzy to z nami będą chcieli się kontaktować w celu przeprowadzenia spisu, zaczną pracę dopiero 4 maja. Każdy, kto spisze się samemu albo przekaże informacje rachmistrzowi telefonicznemu, nie będzie odwiedzany później przez rachmistrza osobiście. Jeśli tak się stanie, oznaczać to będzie, że osoba przedstawiająca się jako rachmistrz jest w z dużym prawdopodobieństwem oszustem. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że – jak informuje GUS – wyjścia rachmistrzów w teren są wstrzymane do odwołania. Wszystko z powodu koronawirusa.

Oszustwo metodą na rachmistrza

Okazuje się jednak, że oszuści w naszym regionie nie próżnują, a ich wzmożona aktywność w związku ze spisem jest już dostrzegalna.

Na szczęście tym razem ich ofiara nie dała się oszukać.

Czujnością w tej kwestii wykazał się mieszkaniec Włocławka, do którego w ostatnim czasie zgłosił się rzekomy rachmistrz. Podczas rozmowy przez domofon kobieta oświadczyła, że jest pracownikiem biura spisowego i przyszła w sprawie wypełnienia formularza. Włocławianin, nie podając kobiecie swoich danych, umówił się z nią na spotkanie w innym terminie. Jednocześnie zadzwonił na infolinię urzędu statycznego, aby powiadomić o zdarzeniu – relacjonuje nadkom. Joanna Seligowska-Ostatek z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji we Włocławku.

Strzeż numeru konta swego, jak siebie samego.

Oszuści mogą również próbować wyłudzać dane i informacje wrażliwe przez telefon. Rachmistrz jednak, choć będzie pytał o wiele spraw osobistych, jak wysokość zarobków, posiadany samochód czy nieruchomości, nigdy nie zapyta o numer konta bankowego. Tym bardziej nie będzie domagał się podania np. danych do logowania w serwisach bankowych. Nie spyta też o przechowywane w domu precjoza i kosztowności. Każde takie pytanie powinno skutkować rozłączeniem rozmowy i zgłoszeniem sprawy policji. Choć należy zachować ostrożność, trzeba pamiętać, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obywatelskim obowiązkiem. Za jego zlekceważenie grozi grzywna. Spis potrwa do 30 września 2021.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa