logo Ciechocinek

Ponad 110 osób przebadało płuca w Ciechocinku

Data: May 9, 2021
Autor: Redakcja 498 Brak komentarzy

W ramach piątej edycji kampanii Płuca Polski kuracjusze mieli szansę sprawdzenia kondycji swoich płuc mieszkańcom i kuracjuszom. Z inicjatywy tej skorzystało aż 113 osób.

W piątek 2 sierpnia, tuż obok słynnej Fontanny Grzybek, wykwalifikowane pielęgniarki wykonywały bezpłatne testy pojemności płuc – spirometrię. Badanie to jest pierwszym krokiem w diagnostyce przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Spirometrię wykonało ponad 110 osób, w tym zarówno osoby młode jak i seniorzy odpoczywający w sanatoriach.

Osoby przebywające nieopodal ciechocińskich tężni solankowych miały także okazję skorzystać z POChP Skanera. To bezpłatne narzędzie, które pozwala ocenić wstępne ryzyko zachorowania na tę chorobę. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań, przygotowanych przez lekarzy pulmonologów.

– Dzięki wydarzeniom takim jak w Ciechocinku, staramy się zwiększać świadomość społeczeństwa na temat chorób, które są tzw. „cichymi zabójcami”. Jedną z nich jest POChP. 75% chorych nawet nie wie, że cierpi na to schorzenie, dlatego cieszymy się, że tak dużo osób poddało się badaniom spirometrycznym podczas akcji. Przebadani uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania w zakresie zdrowia płuc. Wiele z nich pierwszy raz usłyszało o POChP i dowiedziało się, że mogą należeć do grupy ryzyka zachorowania – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to groźne schorzenie, które zajmuje czarte miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Głównym czynnikiem ryzyka jest dym tytoniowy, odpowiedzialny za 90% przypadków zachorowań. Choroba objawia się dusznościami, nieustającym kaszlem z odkrztuszaniem wydzieliny i uciskiem w klatce piersiowej. Jest nieuleczalna, lecz odpowiednie aktywności mogą pomóc w podniesieniu jakości życia chorego.

Mimo zagrożenia, które niosą ze sobą te schorzenia określane mianem „cichych zabójców”, świadomość społeczeństwa na ich temat jest bardzo niska. Celem kampanii Płuca Polski jest edukowanie oraz poszerzanie świadomości w zakresie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz idiopatycznego włóknienia płuc.

Kampania Płuca Polski ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat chorób płuc, m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Ważnym elementem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagrożenia, ryzyko i konsekwencje, jakie niosą za sobą te choroby. Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby, a objawy często mylą ze słabą kondycją. Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie chorób jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju choroby, poprawić jakość życia pacjenta i zapobiec przedwczesnym zgonom. W ramach kampanii podejmowane są liczne działania skierowane do społeczeństwa, środowiska medycznego oraz opinii publicznej. We wszystkie akcje angażują się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz sportowcy, którzy zachęcają do wykonywania badań spirometrycznych. Wszelkie aktywności odbywają się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej oraz Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc, przy wsparciu firmy Boehringer Ingelheim.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa