logo Ciechocinek

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Ciechocinku

Strona Domowa / Życie miasta

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Ciechocinku

Data: Feb 28, 2021
Autor: Redakcja 882 Brak komentarzy

Msza święta, uroczysty przemarsz ulicami miasta i okolicznościowy koncert złożyły się na ciechocińskie obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

– Każdego roku w wiosenny majowy poranek gromadzimy się tu, przed pomnikiem poświęconym wielkiemu patriocie, Romualdowi Trauguttowi, aby uczcić wydarzenie, które wstrząsnęło rozdartą pierwszą rozbiorem ojczyzną i zwróciło na nas uwagę całej ówczesnej Europy. Chodzi oczywiście o uchwalenie Konstytucji 3 Maja – mówił podczas uroczystości burmistrz Leszek Dzierżewicz. – 3 maja 1791 roku to jedno z rzadkich wydarzeń w polskiej historii, gdy o losie naszego państwa decydowała nie tyle walka i ofiara ludzi, ile państwowa myśl i wspólna wola budowania trwałych instytucji i trwałego porządku prawnego. Było czymś nadzwyczajnym, że dokonał tego naród, który pod koniec XVIII wieku ukazywany był jako przykład chaosu, prywaty i niezdolności do reform. Naród ten wydobył z siebie wszystko, co najlepsze. Polacy udowodnili sobie i całemu światu, że własną ojczyznę kochają, cenią nad prywatne sprawy i korzyści. Udowodnili, że nigdy nie jest za późno, by zrobić coś szczególnego dla kraju. Odczuli, że są narodem, że stanowią wspólnotę. I ta świadomość była źródłem niezwykłej siły – podkreślał.

W uroczystym przemarszu spod kościoła parafialnego pod pomnik Romualda Traugutta wzięli udział przedstawiciele ratusza, radni miejscy oraz przedstawiciele różnych środowisk i organizacji. Pochodowi towarzyszyły poczty sztandarowe i orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Raciążka.

Z okazji święta swe podwoje otworzył Dworek Prezydenta RP, zapraszając do zwiedzania stałej wystawy poświęconej 100-leciu odzyskania niepodległości. Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja zwieńczył przygotowany przez Miejskie Centrum Kultury koncert zespołu Budka Band w muszli koncertowej.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa