logo Ciechocinek

Włodzimierz Lubański odsłonił gwiazdę na Ciechocińskim Deptaku Sław

Data: Mar 7, 2021
Autor: Redakcja 1902 Brak komentarzy

Włodzimierz Lubański odsłonił gwiazdę na Ciechocińskim Deptaku Sław. – Będę to wyróżnienie traktował jako jedno z najpiękniejszych w moim życiu – mówił słynny piłkarz podczas uroczystości 25 maja.

– To dla mnie specjalny dzień – mówił tuż przed odsłonięciem gwiazdy Włodzimierz Lubański. – Traktuję to jako wielkie wyróżnienie jako sportowiec, który starał się robić w życiu jak najlepiej. Starałem się być sobą, starałem się być piłkarzem, z którego moi trenerzy i moi kibice będą zadowoleni – podkreślał.

– Jeżeli chodzi o gwiazdę, znaleźć się w takim towarzystwie to duże wyróżnienie. Dziękuję władzom miasta za zaproszenie i za to wyróżnienie. Będę je traktował jako jedno z najpiękniejszych w moim życiu – zaznaczył sportowiec.

– Ikona polskiej piłki nożnej, najwybitniejszy z piłkarzy, z największymi osiągnięciami jeśli chodzi o medale Mistrzostw Świata i igrzysk olimpijskich, wielokrotny zdobywca tytułu króla strzelców w różnych rozgrywkach, a do tego fantastyczny, wspaniały człowiek, z które emanuje radość życia, wielka skromność i nieprawdopodobna umiejętność nawiązywania kontaktów. To rzadko spotykane u gwiazd tego formatu – mówi o Lubańskim burmistrz Leszek Dzierżewicz.

Spotkanie z gwiazdą

Przed odsłonięciem gwiazdy na Deptaku Sław Włodzimierz Lubański spotkał się ze swoimi fanami w Teatrze Letnim. Było mnóstwo wspomnień, anegdot i ciekawych historii.

Publiczność pytała o kontuzję, która w 1973 roku wykluczyła Lubańskiego z gry na dwa lata. – Niestety, kontuzji doznałem w najpiękniejszym okresie kariery. Nigdy nie spodziewałem się, że to nastąpi, że będzie ona tak długo trwała – przyznał piłkarz. – Do gry za granicę wypuszczono mnie z zezwoleniem: „wyrażamy zgodę na wyjazd obywatela do klubu zagranicznego ze względu na to, że ma nieodwracalne uszkodzenie kolana”. Tego kulawego piłkarza mimo wszystko zaangażowano w Lokeren i strzeliłem dla nich sto bramek – śmiał się Lubański.

Nie brakowało też próśb o ocenę gry dzisiejszej reprezentacji Polski. – Były kolega z boiska zapytał mnie kiedy, czy widzę różnicę między dzisiejszym piłkarstwem, a tym naszym. Stwierdziłem, że jeśli chodzi o sprawę sportową, za dużej różnicy nie widzę. Ale różnica jest zasadnicza: my jesteśmy medalistami, a oni są milionerami – powiedział Lubański.

Kiedy prowadził nas Kazimierz Górski, w reprezentacji nie było jednego czy dwóch piłkarzy światowej klasy, tylko dziesięciu. Ta kadra była bardzo silna, a indywidualności były dopasowane do siebie. Dziś mamy za mało zawodników klasy światowej. Jeżeli ci chłopcy przekonają mnie w dużym turnieju i zdobędą medal, to czapka z głowy. Ale dopóki tego nie zrobią, niestety z naszą generacją nie mogą się porównywać – mówił Lubański, podkreślając że to właśnie medale mistrzowskich imprez powinny być celem biało-czerwonych. – Jeżeli na imprezach mistrzowskich nie dochodzi się do strefy medalowej, to dla mnie osobiście jest to zawód – zaznaczył.

Ciechocińskim szlakiem

W przeddzień odsłonięcia gwiazdy, 24 maja, Włodzimierz Lubański spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków. Entuzjazm uczniów, liczne pytania i gromkie brawa, jakie słynny piłkarz zebrał na koniec, pokazują że ma licznych kibiców także wśród najmłodszego pokolenia.

Podczas wizyty w Ciechocinku Włodzimierz Lubański zwiedził też największe atrakcje uzdrowiska, na czele z tężniami i Dworkiem Prezydenta RP.


Włodzimierz Lubański – polski piłkarz występujący na pozycji środkowego napastnika, reprezentant Polski, olimpijczyk i trener. Znany przede wszystkim jako piłkarz Górnika Zabrze (siedmiokrotny mistrz Polski, sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski), na przełomie lat 70. i 80. grał w belgijskim Lokeren. Z reprezentacją Polski zdobył mistrzostwo olimpijskie (1972) oraz uczestniczył w mistrzostwach świata 1978. Najmłodszy zawodnik i strzelec reprezentacji Polski (16 lat i 188 dni), a także drugi (48 bramek) spośród najskuteczniejszych strzelców w historii narodowej kadry. Zasłużony Mistrz Sportu, członek Klubu Wybitnego Reprezentanta.


Ciechociński Deptak Sław

Na Ciechocińskim Deptaku Sław swoje gwiazdy odsłoniło jak dotąd czternaście osobistości. Dotychczas wyróżnieni zostali Katarzyna Gaertner, Maryla Rodowicz, Zbigniew Boniek, Robert Korzeniowski, Włodzimierz Kowalewski, Janusz Majewski, Wojciech Pszoniak, Maciej Stuhr, Irena Ponikowska, Don Vasyl, Zygmunt Wiatrowski, Kazimierz Kowalski i zespół Zdrowa Woda.

Zwiększ czcionkę
Wersja kontrastowa